Praha Jeruzalém

Zatímco se Izrael s Ukrajinou sblížil v diplomatické rovině, vojenská pomoc může být pro Jeruzalém stále příliš velkým krokem, tvrdí analytik.

Autor: Ben Cohen, The Algemeiner, 23. února 2023.

Obavy z toho, že by se tajemství izraelské vojenské technologie mohly zmocnit ruské síly na Ukrajině, a nikoli strach z ruské vojenské odvety, jsou tím, co vede k neochotě země dodat demokratické vládě v Kyjevě systém protivzdušné obrany, uvedl ve čtvrtek izraelský honorární konzul pro západní Ukrajinu, zatímco se svět připravuje na první výročí ruské invaze.

Oleg Vyšňakov – podnikatel, který od roku 2014 působí jako honorární konzul Izraele ve městě Lvov na západě země – v článku pro ukrajinský zpravodajský server Pravda tvrdí, že zatímco Izrael se Ukrajině diplomaticky přibližuje, vojenská pomoc může být pro Jeruzalém stále příliš velkým krokem.

„Znamená to, že se Izrael podělí o své prostředky protivzdušné obrany? Myslím, že ne, a nejde zde o strach ze zhoršení vztahů s Moskvou, ale o to, že v případě ukořistění těchto systémů ruskou armádou se tajné izraelské know-how určitě dostane do rukou Íránců,“ napsal Vyšňakov. Rusko a Írán v posledním roce pěstují úzké vojenské spojenectví.

Vyšňakov poukázal na nedávné návštěvy izraelského ministra zahraničí a dvou významných členů Knesetu na Ukrajině jako na důkaz sbližování Jeruzaléma a Kyjeva.

V komentáři k závazkům, které minulý týden přijal ministr zahraničí Eli Cohen, Vyšňakov vyzdvihl izraelskou podporu desetibodovému mírovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, dohodu o poskytnutí úvěrových záruk Kyjevu ve výši 200 milionů dolarů na projekty v oblasti zdravotnictví a infrastruktury a záměr dodat Ukrajině systém včasného varování, který by během příštích šesti měsíců odvrátil ruské letecké útoky.

Poukázal také na prohlášení hostujících členů Knesetu Yuliho Edelsteina a Ze’eva Elkina, kteří vyjádřili „podporu praktické spolupráci mezi Izraelem a Ukrajinou v oblasti protivzdušné a protiraketové obrany, jakož i v oblastech obranné spolupráce“.

Nevěřil sice, že Izrael bude následovat po vojenské stránce, ale „nepochybuji o tom, že v ostatních otázkách podpora bude,“ napsal Vyšňakov.

Samostatně se v Kyjevě stále častěji objevují spekulace, že se izraelský premiér Benjamin Netanjahu připojí k rostoucímu seznamu západních představitelů, mezi nimiž je i americký prezident Joe Biden, kteří v posledních týdnech navštívili Kyjev. Ačkoli nebylo stanoveno žádné datum, izraelští i ukrajinští představitelé potvrdili, že se možnost návštěvy zkoumá.

V předvečer prvního výročí ruské invaze, které si Ukrajina připomněla ve čtvrtek, Zelenskyj slíbil, že „požene k odpovědnosti všechny, kteří toto zlo, tuto válku do naší země přinesli“.

Ve zvláštním projevu ukrajinský vůdce prohlásil, že „Rusko si zvolilo cestu vrahů. Cestu teroristů. Cestu mučitelů. Cestu zločinců. To je státní volba Ruska a za spáchaný teror bude nést státní odpovědnost.“

Samostatně ruský prezident Vladimir Putin opět zesílil svou válečnickou rétoriku, když se v projevu ke Dni vlasti – na památku ruských obětí války – zavázal k dalšímu rozvoji moskevského jaderného arzenálu.

„Naši vojáci hrdinně bojují proti neonacismu, který zapustil kořeny na Ukrajině, chrání náš lid v našich historických zemích a bojují odvážně a hrdinně,“ tvrdil Putin ve svém videoposelství.

26.02.2023 06:11 Daniel Žingor210Zdroj: United with Israel

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.