Praha Jeruzalém

Starosta Madridu kritizuje rozhodnutí Barcelony přerušit vztahy s Izraelem a nabídl své město jako španělské partnerské město Tel Avivu.

Madrid nabídl nahradit Barcelonu jako španělské partnerské město Tel Avivu poté, co Barcelona oznámila, že přeruší vztahy s Izraelem, uvádí JTA.

Barcelonská starostka Ada Colauová ve středu prohlásila, že přerušuje veškeré vztahy města s Izraelem, přičemž citovala to, co nazvala „opakovaným porušováním lidských práv palestinského obyvatelstva a nedodržováním rezolucí OSN“.

Dodala, že Barcelona bude udržovat vztahy s „izraelskými a palestinskými subjekty, které pokračují v práci pro mír a proti apartheidu“.

O den později, ve čtvrtek, starosta Madridu José Luís Martínez-Almeida nabídl, že Madrid nastoupí jako náhrada.

V dopise starostovi Tel Avivu Ronu Huldaiovi a během tiskové konference Martínez-Almeida uvedl, že partnerství měst je „skvělou příležitostí ukázat odhodlání Madridu posilovat vztahy s demokratickým státem, který dodržuje zákony, jako je Izrael“.

Martínez-Almeida kritizoval rozhodnutí barcelonské městské rady přerušit vztahy s Tel Avivem po 25 letech, kdy byly partnerskými městy. Barcelona začala také ve stejnou dobu v roce 1998 spolupracovat s pásmem Gazy.

„Nebudeme propagovat, podporovat ani připouštět chování, jako je toto, které má jasný antisemitský podtext a není pro něj ve společnosti místo,“ řekl podle JTA.

Ministr cestovního ruchu Haim Katz ve čtvrtek zaslal dopis španělskému protějšku Maríi Reyes Maroto Illerové, ve kterém ji požádal, aby rozhodnutí Barcelony zvrátila.

Úřad pro zahraniční věci Palestinské samosprávy (PA) mezitím rozhodnutí Barcelony uvítal.

V prohlášení citovaném tiskovou agenturou PA’s WAFA úřad vyzval ostatní města, aby podnikla podobné kroky, „vzhledem k tomu, že tento krok vyvíjí tlak na okupační vládu, aby zastavila veškeré porušování a zločiny proti palestinskému lidu, jeho zemi, svatostem a právům a zastavila všechna nezákonná jednostranná opatření, která podkopávají příležitosti k míru.“

Oznámení Barcelony je posledním ze série protiizraelských návrhů, které byly v posledních letech ve Španělsku přijaty na regionální a komunální úrovni.

V červnu loňského roku schválil katalánský parlament rezoluci, která Izrael odsoudila za páchání „zločinu apartheidu proti palestinskému lidu“ a vyzval katalánskou i španělskou vládu, aby neposkytovaly Izraeli „pomoc nebo podporu“.

V roce 2018 městská rada španělského města Sagunto hlasovala pro připojení k hnutí za bojkot, odprodej a sankce (BDS) proti Izraeli a prohlásila se za „prostor bez izraelského apartheidu“.

O týden dříve radní ve městě Pamplona, hlavním městě provincie Navarre, vyzvali španělskou vládu, aby zastavila svůj obchod se zbraněmi s Izraelem, a svou obec, aby prohlásila izraelské představitele za „personu non grata“, dokud Izrael nepřestane se svou „utlačovatelskou s politikou proti palestinskému lidu“.

Předtím město Oviedo, hlavní město španělského regionu Asturia, z politických důvodů zrušilo koncert Izraelského orchestru kibucu Netanya. Město Oviedo také zrušilo izraelské baletní představení.

Ve stejnou dobu téměř dvě desítky španělských obcí zrušily nebo pozastavily opatření pro-BDS vůči Státu Izrael.

Autor: Elad Benari, 10. února 2023

11.02.2023 08:50 Kristýna Kupková115Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News