Praha Jeruzalém

Stíhačky IAF zaútočily na dvě místa využívaná Hamásem v centrální části Gazy. Během útoku IDF a po něm se na jihu Izraele rozezní sirény.

Autor: Elad Benari Zveřejněno: 2. února 2023, 2:52

Stíhačky IDF v noci na středu zasáhly místo výroby a skladování chemických surovin, které využívá linka na výrobu raket patřící teroristické organizaci Hamas, a místo výroby zbraní, obě se nacházejí v centrální části pásma Gazy.

Úder byl proveden v reakci na odpálení rakety, kterou ve středu odpoledne zachytila z pásma Gazy na izraelské území anténa protivzdušné obrany IDF.

„Tento úder významně poškozuje schopnosti a brání dalším možnostem získávání zbraní teroristické organizace Hamas. IDF činí teroristickou organizaci Hamas odpovědnou za veškerou teroristickou činnost vycházející z pásma Gazy a bude čelit důsledkům porušení bezpečnosti Izraele,“ uvedla v prohlášení mluvčí IDF.

Během úderů se kolem půl třetí ráno rozezněly sirény ve Sderotu, Ibimu a Nir Am. IDF uvedla, že podrobnosti jsou předmětem vyšetřování.

Asi o hodinu později byly sirény slyšet také v oblasti Kfar Aza. Několik raket explodovalo v otevřených oblastech. Nebyla hlášena žádná fyzická zranění ani škody.

Ve středu odpoledne se sirény rozezněly ve Sderotu, Ibimu a Nir Am, protože teroristé z pásma Gazy vypálili raketu, kterou zachytil obranný systém Iron Dome.

Obyvatelé hlásili, že po zaznění sirény slyšeli výbuchy. Při pokusu o útěk do protiatomového krytu ve Sderotu uklouzla 50letá žena a lehce se zranila. Pracovníci Magen Adom Adom ji ošetřili a evakuovali do nemocnice.

Siréna byla ve Sderotu spuštěna během vzpomínkové akce na zesnulou Ellu Abukasisovou, která byla před 18 lety zabita při raketovém útoku Kásam.

Raketový útok následoval po hrozbě Islámského džihádu, že poškození podmínek vězňů bezpečnostních složek povede k reakci. Hrozba přišla poté, co ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir nařídil uzavření pekáren, které poskytovaly jídlo teroristům ve věznicích.

02.02.2023 05:42 Daniel Žingor98Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova