Praha Jeruzalém

Kneset se příští týden chystá hlasovat o navrhované revizi soudnictví a nové průzkumy veřejného mínění varují…

Autor: Nicole Jansezian 8. února 2023

Přeroste debata, která v současné době zmítá izraelským národem ohledně navrhované reformy soudnictví nové vlády, v násilí mezi občany?

Podle v úterý zveřejněného průzkumu veřejného mínění, si více než jeden ze tří občanů, tj. 35 %, myslí, že by neshody mohly skončit občanskou válkou.

Pouze 31 % respondentů se domnívá, že šance na násilí je „malá až nulová“.

Podle průzkumu, který si nechal zpracovat Jewish People Policy Institute (JPPI), se 60 % Izraelců domnívá, že boj o soudní reformu přeroste v násilí, a přibližně 35 % se skutečně obává občanské války.

„Tato čísla vypadají na první pohled nerealisticky, ale ve skutečnosti, jak jsme si to dvakrát a třikrát ověřili, jsme zjistili, že Izraelci si nemyslí, že možnost nějakého násilného konfliktu je jen politická rétorika nebo mediální výmysl; je to skutečná obava,“ uvedla prezidentka JPPI Yedidia Sternová.

Výsledky jsou „blikajícím červeným světlem, které musí izraelští politici vzít na vědomí“, protože „na tom závisí náš národ“.

V reakci na sílící debatu o revizi soudního systému a stupňující se rétoriku zahájila JPPI kampaň: „Ne nátlaku a násilí, ano dialogu“, která se objevila na billboardech a sociálních sítích.

Dialog se však nedaří. Izraelský prezident Isaac Herzog i předsedkyně Nejvyššího soudu Esther Hayutová vyzvali ke zmrazení nové legislativy, aby bylo možné vyjednávat a dospět ke kompromisu. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua však legislativu prosadila a již v pondělí by se o ní mohlo hlasovat.

Podle tiskové zprávy JPPI se obavy z násilí „vyskytují ve všech táborech na podobné úrovni, bez ohledu na politické názory, věk nebo úroveň religiozity“.

„Pouze 31 % Izraelců, tedy necelá třetina, si myslí, že šance na takový výsledek je malá nebo neexistuje,“ uvedl JPPI. „Kromě toho se podle průzkumu, který provedla společnost Smith Research, 35 % Izraelců, tedy každý třetí, obává občanské války.“

Ve hře není nutně potřeba změny, ale „revoluční změna“, kterou navrhuje izraelský ministr spravedlnosti Jariv Levin. Podle průzkumu podporuje reformu soudnictví přibližně 41 % národa, zatímco 44 % je proti ní, zatímco 16 % je proti jakékoli změně a 22 % respondentů podporuje všechny změny navržené v reformním balíčku.

Průzkum také ukázal, že 50 % Izraelců by si přálo dialog o reformě před jejím přijetím, z toho 42 % voličů koaličních stran a 56 % voličů opozičních stran.

„Je tu jasná a široká podpora veřejnosti pro kompromis a dialog mezi těmi, kteří reformu podporují, i těmi, kteří jsou proti ní. Existuje obrovská mlčící většina Izraelců, kteří se obávají občanské války a chtějí, aby jejich zvolení představitelé zahájili vyjednávací proces. Tyto výsledky průzkumu jsou blikajícím červeným světlem, kterého musí izraelští politici dbát.  Náš národ na tom závisí,“ řekla Sternová.

Legislativa by změnila složení výboru pro výběr soudců: Většina členů výboru pro výběr soudců by byla z vládní koalice. To – spolu s návrhem dát vládě možnost přehlasovat rozhodnutí Nejvyššího soudu prostou většinou – vyvolalo obavy, že by to dalo nepřiměřenou moc výkonné moci a zároveň oslabilo soud.

Kritici se rovněž obávají, že změny v soudním systému se promítnou do ekonomiky a nakonec způsobí snížení úvěrového ratingu Izraele a ztíží možnost obchodovat s židovským národem. K protestům proti dramatické právní restrukturalizaci se připojily stovky ekonomů a podnikatelů.

Průzkum byl proveden na reprezentativním vzorku 600 dospělých izraelských Židů ve dnech 30.-31. ledna s chybou 4 %. JPPI je nezávislé myšlenkové a plánovací centrum pro utváření strategie a akční politiky pro židovský národ v Izraeli i v diaspoře.

09.02.2023 06:11 Daniel Žingor183Zdroj: All Israel news

Klíčová slova