Praha Jeruzalém

Velvyslankyni evakuovala ochranka, zatímco se kolem ní rojily desítky aktivistů – přesto svou přednášku dokončila.

Od: Jerusalem Post, 11. února 2023

Izraelská velvyslankyně ve Španělsku Rodica Radian-Gordonová byla ve středu během přednášky na univerzitě v Madridu napadena několika desítkami propalestinských aktivistů.

Na videu, které se ve Španělsku rozšířilo na sociálních sítích, je vidět, jak izraelská a místní ochranka velvyslankyni evakuují do bezpečné místnosti, zatímco se kolem nich rojí desítky aktivistů. Je vidět, že jeden z členů ochranky vytáhl zbraň a míří s ní směrem k protestujícím. Přednáška pokračovala krátce poté.

Zdroj z ministerstva zahraničí zdůraznil, že se jedná o velmi násilný a závažný incident. Podle tohoto zdroje poté, co místní policie vyslala na místo síly a evakuovala protestující, velvyslankyně v přednášce pokračovala.

Zdroj dále uvedl, že ještě téhož večera ministr zahraničí Eli Cohen zavolal velvyslankyni do Madridu, aby posílila svůj postoj vůči extrémním protiizraelským demonstrantům, a ocenil, že se vrátila a pokračovala v přednášce a akci navzdory pokusu zabránit jí násilím.

„Jsme zděšeni násilím protiizraelských demonstrantů, které bylo namířeno proti izraelské velvyslankyni na konferenci na Univerzitě Complutense u příležitosti 30 let mírového procesu z Osla,“ uvedlo izraelské velvyslanectví v Madridu v prohlášení. „Děkujeme paní děkance za její rozhodné a odvážné vedení otevřené a vyvážené akademické diskuse. Otázky týkající se bezpečnosti velvyslanectví nekomentujeme.”

15.02.2023 05:19 Karin Mihálová118Zdroj: Jerusalem Post

Klíčová slova