Praha Jeruzalém

Poslanci Knesetu v rozhovorech pro ALL ISRAEL NEWS varují před počátky autokracie a diktatury.

https://youtu.be/IPc_aGzljtU

Autor: Nicole Jansezian 13. února 2023

JERUZALÉM – Den začal chaotickým zasedáním výboru v Knesetu, kde opoziční poslanci zpívali, skandovali „Hanba“ a skákali přes stoly na protest proti chystané legislativě, která později ráno prošla hlasováním ve výboru.

Nálady se přenesly do ulic, když se téměř 100 000 Izraelců připojilo k demonstraci proti navrhovanému balíčku soudní reformy.

„’Reforma‘ není to správné slovo,“ řekla Julia Malinovská, členka Knesetu, která se rozplakala, když výbor zahájil závěrečnou rozpravu před hlasováním.

„Narodila jsem se v bývalém Sovětském svazu a vím, co je to diktatura,“ řekla. „Z něčeho takového není cesty zpět. Mluví se o věcech, které už nikdy nebudeme moci změnit.“

Drama v pondělí začalo ve výboru Knesetu pro ústavu, právo a spravedlnost, když návrh zákona přišel do posledního čtení ve výboru předtím, než zamíří do celého parlamentu k hlasování, které se očekává v příštím týdnu. Kritici tvrdí, že zákon má moc zničit demokracii v Izraeli tím, že oslabí soudnictví a naruší rovnováhu moci tím, že dá nepřiměřeně mnoho do rukou vlády.

Protestující se rozšířili přes celé město od vlakového nádraží ke Knesetu a dále k Západní zdi, kde další skupina zahájila svůj pochod a vytvořila v Jeruzalémě moře izraelských vlajek. Demonstrace byla jednou z největších v Izraeli v posledních týdnech kvůli tomuto ožehavému tématu. Mnoho opozičních poslanců Knesetu vyšlo z parlamentu, aby protestujícím vyjádřilo podporu.

Předseda opozice Jair Lapid ujistil dav, že vláda vyslyšela jejich nespokojenost a je znepokojena ohromnou reakcí, kterou zaznamenala u izraelské veřejnosti.

„Budeme bojovat, dokud nezvítězíme,“ prohlásil Lapid z pódia.

Navzdory výzvám k dialogu a kompromisu – ještě včera dokonce od izraelského prezidenta Isaaca Herzoga – výbor tento konkrétní návrh zákona urychleně schválil.

„Z chování nového předsedy ústavního výboru je zcela zřejmé, že tato skupina, koalice, vláda, nemá zájem na vytvoření jakéhokoli širokého konsenzu,“ řekl ALL ISRAEL NEWS poslanec Knesetu Gilad Kariv, předseda stejného výboru v předchozí vládě, a označil zákon za „strašný“.

„Nebráníme se rozumným odůvodněným reformám,“ řekl, ale „tato skupina plně nevěří v základní hodnoty demokracie. Chtějí minimalizovat demokracii na vládu většiny a ponechat stranou myšlenky základních lidských práv a rozdělení moci mezi jednotlivé složky moci,“ dodal.

„Stačí se podívat na jejich reakci na prezidenta – nejvýznamnější osobu v Izraeli. Řekl: ‚Přestaňte s tím spěchem k hlasování, pojďme si sednout a promluvit si‘ – oni vlastně odmítli přijmout prezidentovu nabídku,“ dodal. „Tohle není demokracie.“

Byla vyhlášena generální stávka, která umožnila zaměstnancům z mnoha odvětví zamířit v pracovní den do Jeruzaléma.

„Demokracie! Demokracie,“ opakovalo se skandování protestujících, jejichž věk sahal od malých školáků až po starší generace obávající se o budoucnost svých vnoučat. Jeden muž, Oren Aley-Raz, přijel z Kfar Saba – 50 mil od Jeruzaléma – právě poté, co poslal svou dceru do armády.

Yossi Shain, bývalý poslanec Knesetu za pravicovou stranu Jisrael Bejtenu a vedoucí katedry politologie na univerzitě v Tel Avivu, řekl, že vláda se zmocňuje základních zákonů Izraele „pod heslem ‚pravidla většiny’“.

„Každý chápe, že chtějí změnit povahu demokracie, její strukturu a udělat z ní autokratický stát tím, že v podstatě oslabí soudní systém,“ řekl během protestu pro ALL ISRAEL NEWS. „Takže přijímají zákony, které oslabí soudní systém, oslabí Nejvyšší soud, oslabí generálního prokurátora, oslabí samotnou myšlenku soudního přezkumu a v důsledku toho budou moci vládnout autokraticky pod praporem demokracie.“

„To je omyl, o který tu jde,“ řekl. „Jedná se o autokratickou vládu, která se v Izraeli začíná formovat.“

Poslanec Knesetu Ofer Cassif označil návrh zákona za „konec nezávislé soudní moci v Izraeli“. Podle něj je zrušení soudní moci prvním krokem k diktatuře.

„Přesně to tento zákon dělá – likviduje nejen nezávislost soudní moci, ale i soudnictví samotné,“ řekl v rozhovoru pro ALL ISRAEL NEWS. „A to je jen první krok, protože jakmile se překážka odsunuje, otevírá to vládě cestu k tomu, aby si vůči občanům dělala, co chce, aby poškodila jejich základní práva, aby vlastně zlikvidovala jejich svobody.“

Bývalý ministr spravedlnosti Gideon Sa’ar řekl ALL ISRAEL NEWS, že jeho strana vyšla na protest, aby „chránila demokratický režim v Izraeli, jak se utvářel během prvních 75 let“.

„Jsme rozhodně proti politizaci procesu, jmenování soudců a politizaci všech právních odvětví této země. To je nesmírně důležité pro zachování rovnováhy mezi jednotlivými složkami moci v Izraeli,“ uvedl.

Bývalý ministr obrany Benny Gantz při projevu k demonstrantům z pódia řekl, že „terorismus lze vždy porazit, ale nemůžeme dopustit, aby byla naše společnost rozvrácena zevnitř“.

Premiér Benjamin Netanjahu obvinil z nepokojů opozici a označil za příčinu bouřlivé chování v Knesetu na začátku dne.

„Přestaňte záměrně vtahovat zemi do anarchie. Vzpamatujte se. Prokažte odpovědnost a vůdcovství, protože děláte přesný opak,“ uvedl premiér ve videu zveřejněném na sociálních sítích. „Podívejte se, co se dnes stalo v Jeruzalémě: Opozice řádí uvnitř Knesetu a její členové skáčou po stolech. (Starosta Tel Avivu) Ron Huldai výslovně podněcuje ke krveprolití a levicová demonstrace nazývá premiéra ‚zrádcem‘.“

Ministr spravedlnosti Yariv Levin a šéf výboru Knesetu pro ústavu, právo a spravedlnost Simcha Rothman obvinili Lapida, že odmítl jejich nabídku k dialogu.

„Byli jsme velmi zarmouceni, když jsme si přečetli prohlášení vůdce opozice, které signalizuje, že jeho jedinou motivací je zastavit legislativu, a nikoli vést skutečný dialog,“ uvedli Levin a Rothman ve společném prohlášení. „Rádi bychom se již dnes večer setkali s každým představitelem opozice, který má zájem o dialog.“

14.02.2023 05:35 Daniel Žingor62Zdroj: All Israel news

Klíčová slova