Praha Jeruzalém

Írán oznámil, že Teherán a Rijád se dohodly na znovuotevření ambasád a obnovení diplomatických styků. Bennett: Toto je vítězství pro Írán.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán

Saúdská Arábie a Írán se dohodly na obnovení diplomatických styků, oznámil Írán v pátek odpoledne.

Obě země znovu otevřou svá velvyslanectví v Rijádu a Teheránu do 60 dnů, uvedla íránská média s tím, že dohody bylo dosaženo během nedávného setkání v Číně.

Islámská republika a Saúdskoarabské království neudržely formální diplomatické styky po útoku na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu a saúdskoarabský konzulát v Mašhadu, což přimělo Saúdskou Arábii, aby vyhostila íránskou misi v Rijádu. Útoky v Teheránu a Mašhadu byly reakcí na popravu prominentního šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

Saúdská vláda prohlášení Íránu nepotvrdila.

Rijád a Teherán jednají o obnovení diplomatických vztahů už léta, přičemž Írán tvrdí, že oba byli na pokraji dohody v říjnu 2021.

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett označil oznámení za vítězství Íránu.

„Je to hrozná rána pro snahu vybudovat regionální koalici proti Íránu. Je to totální porážka Netanjahuovy vlády způsobená kombinací politického zanedbávání a ekonomické slabosti a vnitřních bojů uvnitř Izraele. Národy světa a region vidí Izrael jako rozdělený, s vládou, která nefunguje a je zaměřena na systematické sebezničení. A tytéž země si vybírají stranu.“

„Netanjahuova vláda je ekonomickým selháním, politickým a bezpečnostním selháním a každý den její aktivity ohrožují stát Izrael. Potřebujeme nouzovou vládu národní jednoty, která bude pracovat na nápravě škod způsobených [současnou vládou].“

Autor: Israel National News, 10. března 2023

11.03.2023 08:45 Kristýna Kupková79Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.