Praha Jeruzalém

Mluvčí Evropské komise pro zahraniční věci opakuje, že politikou EU je neotevírat velvyslanectví v Jeruzalémě.

Od: Israel National News 5. března 2023, 4:34 hod.

Evropská unie je znepokojena tím, že Maďarsko může přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma poté, co vysoký vládní představitel uvedl, že Izrael o této otázce nedávno jednal s Maďarskem, informoval v sobotu deník Haaretz.

Mluvčí Evropské komise pro zahraniční věci Peter Stano uvedl, že EU neví o tom, že by v této věci bylo přijato nějaké rozhodnutí, a v této fázi se řeči o přesunu velvyslanectví zdají být pouhou spekulací. Na tiskové konferenci zopakoval, že politikou EU není otevírat velvyslanectví v Jeruzalémě.

„Je tu dlouhodobý postoj, který vychází z rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 478 z roku 1980, která vyzývá všechny členské státy OSN, aby z Jeruzaléma stáhly velvyslanectví a diplomatické mise v Izraeli,“ uvedl Stano s tím, že všechny členské státy EU mají v současné době svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Zopakoval, že EU je odhodlána usilovat o dvoustátní řešení na základě mezinárodního práva, a uvedl, že status Jeruzaléma musí být vyřešen prostřednictvím izraelsko-palestinských arabských jednání. Dodal, že postoj EU k Jeruzalému potvrdily všechny členské státy již před několika lety a od té doby se nezměnil.

V pátek deník The Times of Israel informoval, že Budapešť příští měsíc přesune své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma, čímž maďarský premiér Viktor Orbán podpořil premiéra Benjamina Netanjahua.

Maďarská prezidentka Katalin Novaková později během dne uvedla, že o přesunu velvyslanectví zatím nebylo rozhodnuto.

„Četla jsem také zprávy v tisku,“ řekla Novaková na tiskové konferenci při návštěvě Prahy, kterou citovala agentura Reuters. „V Maďarsku zatím rozhodnutí o přesunu našeho velvyslanectví v Izraeli nepadlo.“

V roce 2019 Orbán oznámil, že Maďarsko otevře v Jeruzalémě obchodní kancelář, která bude mít „diplomatický status“.

05.03.2023 05:49 Daniel Žingor106Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.