Praha Jeruzalém

Dohoda by Íránu umožnila získat zpět veškerý obohacený uran, pokud by jaderná dohoda zkrachovala.

Od: All Arab News 9. března 2023

Po zprávě z minulého měsíce, že Írán obohatil uran na čistotu 84 %, a oznámení, že by mohl vyrobit dostatek materiálu pro jadernou bombu „za asi 12 dní“, informovala začátkem tohoto týdne stanice Fox News, že Írán uzavřel tajnou dohodu s Ruskem o zajištění obohaceného uranu.

Podle této zprávy by Rusko na základě dohody uzavřené loni v létě mělo Íránu obohacený uran vrátit, pokud by jaderná dohoda zkrachovala. Předpokládá se, že dohoda byla uzavřena v červenci, kdy se ruský prezident Vladimir Putin setkal v Íránu s íránským prezidentem Ebrahimem Raisim.

Zpráva sice neupřesnila, jaký uran bude vrácen, ale předpokládá se, že dohoda se týká více než 25 000 kilogramů nízko obohaceného uranu, který Írán převedl do Ruska v roce 2015. O tomto transferu informovalo americké ministerstvo zahraničí, ačkoli jej Mezinárodní agentura pro atomovou energii nikdy neověřila.

Zpráva Fox News tvrdila, že Írán pravděpodobně přidal vrácení uranu jako součást rozsáhlé dohody o dodávkách bezpilotních letounů a zbraní potřebných pro boj Ruska proti Ukrajině.

Jeden z představitelů zpravodajských služeb, který si nepřál být jmenován, řekl televizi Fox, že tato dohoda „by výrazně podkopala zájmy USA a poskytla by Rusku faktickou kontrolu nad jadernou dohodou v současnosti i v budoucnosti“.

Jason Brodsky, politický ředitel americké organizace United Against a Nuclear Iran, uvedl, že tato dohoda poukazuje na změnu dynamiky mezi Ruskem a Íránem od roku 2015 do současnosti.

„Írán má v roce 2023 na Rusko páky, které v roce 2015 s dodávkami zbraní neměl,“ řekl.

Uvedl také, že dohoda mezi Íránem a Ruskem dokazuje, že „JCPOA z roku 2015 nemá budoucnost. Je čas prohlásit ji za mrtvou, uplatnit mechanismus zpětných sankcí a přejít na strategii odstrašování, neboť diplomatická cesta se ocitla na mělčině.“

USA a Evropa jsou údajně velmi znepokojeny tím, že Izrael plánuje úder na Írán, aby zabránil jeho úspěšnému vývoji jaderné zbraně.

Začátkem tohoto týdne generální ředitel MAAE Rafael Grossi prohlásil, že jakýkoli izraelský nebo americký úder proti íránským jaderným zařízením by byl považován za nezákonný.

Írán opakovaně vyhrožoval zničením Izraele.

V návaznosti na Grossiho vyjádření se izraelský premiér Benjamin Netanjahu zeptal: „Je nám zakázáno se bránit?“.

10.03.2023 05:01 Daniel Žingor129Zdroj: All Arab news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jan Hora

    10. 3. 2023

    Odpovědět

    Írán již měl být bombardován dávno. Zároveň se ukazuje, jak dočasné odstavení Netanjahua posílilo muslimy. Jo, levičáci, jste fakt dobří.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.