Praha Jeruzalém

Izraelští a ukrajinští představitelé sdělili agentuře Axios, že Izrael nedávno schválil vývozní licence na možný prodej rušicích systémů proti dronům.

Od: Israel National News 16. března 2023, 6:13

Izrael nedávno schválil vývozní licence na možný prodej systémů proti rušení dronů, které by mohly Ukrajině pomoci čelit íránským dronům používaným Ruskem během války, sdělili ve středu tři izraelští a ukrajinští představitelé agentuře Axios.

Je to poprvé od ruské invaze na Ukrajinu před více než rokem, kdy Izrael schválil vývozní licence na obranné prostředky pro možný prodej zbraní Ukrajině.

Izrael během války dodal Ukrajině několik tun humanitární pomoci a obranného vybavení, ale zastavil se před prodejem pokročilých zbraní Kyjevu v obavě, že by takový krok mohl vyvolat napětí s Ruskem a poškodit izraelské bezpečnostní zájmy v Sýrii.

Podle Axiosu poté, co Rusko začalo během války používat útočné drony íránské výroby, zvýšila ukrajinská vláda tlak na izraelskou vojenskou pomoc.

Ukrajinští představitelé tvrdili, že poskytnutí zbraňových systémů Ukrajině je v nejlepším zájmu Izraele, protože Írán může získat informace o tom, jak drony fungují, a následně je vylepšit.

Írán připustil, že některé bezpilotní letouny dodal Rusku před začátkem války, ale popírá, že by tak učinil po zahájení invaze. Rusko popírá, že by během války používalo drony íránské výroby, přestože přibývá důkazů o opaku.

Schválení vývozních licencí ministrem obrany Yoavem Gallantem a ministrem zahraničí Elim Cohenem přišlo v polovině února, kdy Izrael prováděl Netanjahuem nařízenou revizi své politiky vůči válce, uvedli izraelští a ukrajinští představitelé. Tento přezkum byl dokončen, ale podle izraelských představitelů nebyla přijata žádná nová rozhodnutí.

Cohen o schválení informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského během jeho cesty do Kyjeva 15. února.

Licence byly schváleny dvěma izraelským společnostem – Elbit a Rafael – které vyvíjejí protidronové systémy, uvedli izraelští a ukrajinští představitelé pro Axios.

Jeden ukrajinský úředník sdělil Axiosu, že delegace ukrajinského ministerstva obrany nedávno navštívila Izrael, aby si nechala prezentovat protidronové systémy. Žádná dohoda zatím podepsána nebyla.

Zelenskyj byl kritický k předchozí vládě a odsoudil nedostatek pomoci ze strany Izraele během války s Ruskem a řekl, že jeho země nedostala od Izraele „nic“.

Později obrátil a řekl, že ve vztazích Kyjeva s Izraelem vidí „pozitivní trend“ poté, co si obě země vyměnily zpravodajské informace o údajném použití stovek íránských bezpilotních letounů Ruskem ve válce na Ukrajině.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk nedávno prohlásil, že jeho země dá nové izraelské vládě šanci.

19.03.2023 05:26 Daniel Žingor124Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

4 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  20. 3. 2023

  Odpovědět

  Za toto rozhodnutí přijde odveta a bude pro Izrael dost problematická..

  • Daniel Žingor

   20. 3. 2023

   Odpovědět

   Mno - hned ob jeden článek nahoru :\ je to tak

 2. Jaromír Vykoukal

  20. 3. 2023

  Odpovědět

  Mám tak trochu obavu že Izrael není schopen udržet pod tlakem vntropolitických otřesů kontinuitu myšlení v otázkách vlastní zahraniční politiky

  • Daniel Žingor

   20. 3. 2023

   Odpovědět

   ... a toho bych se zas nebál

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.