Praha Jeruzalém

Izraelské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž potvrdilo, že je odhodláno dodržovat mírovou dohodu mezi oběma zeměmi z roku 1994.

Od: World Israel News a Associated Press, 20. března 2023

Jordánské představitele rozzuřily výroky ministra financí Bezalela Smotriche, který v neděli večer na audienci ve Francii prohlásil, že žádný palestinský národ neexistuje.

„Kdo byl prvním palestinským králem? Jaký jazyk mají Palestinci? Existovala někdy palestinská měna? Existuje palestinská historie nebo kultura? Žádná neexistuje,“ řekl.

V pozadí byla mapa „Velkého Izraele“, která zahrnovala nejen Judsko a Samaří, ale také Jordánsko.

Jordánské ministerstvo zahraničí označilo Smotrichovu prezentaci za „bezohledný podněcující čin a porušení mezinárodních norem a mírové smlouvy“ mezi oběma zeměmi. Později si předvolalo izraelského velvyslance.

Izraelské ministerstvo zahraničí v pondělí večer vydalo prohlášení, v němž potvrdilo, že je oddáno mírové dohodě mezi zeměmi z roku 1994.

„V postoji Státu Izrael, který uznává územní celistvost Hášimovského království, nedošlo k žádné změně,“ uvádí se v prohlášení.

K tomuto vývoji došlo den poté, co se izraelská a palestinská delegace zúčastnily bezpečnostního summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch, kterého se zúčastnili také zástupci Palestinské samosprávy, Egypta, Jordánska a USA.

Ahmed Abu Zaid, mluvčí egyptského ministerstva zahraničí, uvedl, že Smotrichovy poznámky „popírají historická a geografická fakta … (a) podkopávají úsilí zaměřené na dosažení klidu mezi palestinskou a izraelskou stranou“.

Palestinský premiér Mohammad Štajch prohlásil, že Smotrichovy výroky jsou „přesvědčivým důkazem extremistické a rasistické sionistické ideologie, která ovládá strany současné izraelské vlády“.

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell v Bruselu prohlásil, že ministrovy výroky „rozhodně nelze tolerovat“. Vyzval izraelskou vládu, aby se „od těchto výroků distancovala a začala spolupracovat se všemi stranami na zmírnění napětí“.

Borrellovi byla zakázána oficiální návštěva Izraele kvůli tomu, že přirovnal palestinský terorismus k protiteroristickým aktivitám IDF.

21.03.2023 04:55 Daniel Žingor112Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Petr Moravec

  21. 3. 2023

  Odpovědět

  Jestli je odvaz říkat pravdu, pak ano, je to odvaz a já mu fandím. Nikdo se určitě nechystá revidovat hranice Hášimovského království, ale to území bylo zcela jednoznačně Společností národů určené pro zřízení židovské domoviny. Řekl pouze nahlas to, co všichni, kdo se trochu zajímají, vědí.

  • Daniel Žingor

   21. 3. 2023

   Odpovědět

   Reaguji i na předchozí komentář: v tento okamžik bez jakéhokoli hodnotového soudu - toto je důvod proč poslední volby vyhrála pravice - to je důvod, proč byla zvolena - toto bylo chtěno, aby zaznívalo nahlas.

 2. Jaromír Vykoukal

  21. 3. 2023

  Odpovědět

  Jestli je pravda to, co je uvedeno zde, tak má izraelproblém. Rozvalit vztahy s Egyptem a Jordánskem, to musí být opravdu velký odvaz. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/izraelsky-ministr-palestinci-nemaji-pravo-na-svou-zemi-protoze-nejsou-narod/2341227

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.