Praha Jeruzalém

„Pro anarchii tu není místo, anarchii nepřipustíme,“ říká izraelský premiér

Od: All Israel News 28. února 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při projevu v Knesetu odsoudil nedávné osadnické nepokoje a vandalismus v arabském městě Huwara v Samaří.

Po střeleckém útoku palestinských teroristů, při kterém byli zabiti dva izraelští bratři, když projížděli po dálnici č. 60 přes Huwaru, přijeli židovští protestující s rozzuřenými extremisty, kteří zapálili 35 domů a obchodů, dvě skládky a místní vozidla.

„Při všem tom zápalu a vášni není místo pro anarchii, anarchii nepřipustíme,“ řekl Netanjahu.

Izraelský premiér se ohradil proti útokům na nevinné lidi.

„Nebudeme akceptovat realitu, kdy lidé… zapalují domy, zapalují auta, úmyslně ubližují nevinným lidem. To je přesně to, co naši nepřátelé chtějí vidět: ztrátu kontroly a nekonečný koloběh krve, ohně a kouře,“ řekl Netanjahu.

Premiér vyzval Izraelce, aby nebrali zákon do vlastních rukou a nechali izraelské bezpečnostní složky, aby se vypořádaly s teroristickou hrozbou.

„A když říkám ‚my‘, myslím tím pouze obranné síly Státu Izrael – IDF a bezpečnostní složky. Ty vědí, jak na to. Dělají to,“ řekl Netanjahu.

Premiér vyzval politickou opozici, aby „vstoupila do místnosti a začala jednat. Jsem přesvědčen, že při dobré vůli se můžeme dohodnout. Naslouchejme skutečnému volání matky těch chlapců, Esti Yanivové, která nás z hloubi duše vyzývá, abychom se sešli a promluvili si.“

Vůdce opozice Jair Lapid odsoudil výtržnosti osadníků a prohlásil, že Netanjahuova vláda „ztratila kontrolu“ nad bezpečností země a nedokáže řádně fungovat.

„Dva měsíce po ustavení plně pravicové vlády se rozsah (teroristických) útoků zvyšuje, teroristé zvedají hlavy a armáda je zmatená a nerozumí své hierarchii velení,“ řekl Lapid.

V listopadových volbách Netanjahu a jeho političtí spojenci slíbili, že porazí terorismus, který se šíří po celé zemi. Navzdory desítkám zatýkacích razií provedených v ohniscích terorismu se bezpečnostní situace postupně zhoršovala.

Bývalý izraelský ministr obrany Benny Gantz, který v loňském roce zastával funkci místopředsedy vlády země, rovněž vyčetl Netanjahuově koalici, že nedokáže fungovat jako vláda.

„V současné době v Izraeli není žádná vláda – panuje chaos,“ varoval Gantz.

„Ti, kdo jsou obviněni z terorismu a podněcování, sedí u vládního stolu a v kabinetu pod Netanjahuovou záštitou a poškozují hluboké bezpečnostní zájmy státu Izrael,“ dodal a pravděpodobně měl na mysli krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gviru a ministra financí Bezalela Smotricha.

Izraelský prezident Isaac Herzog, který v poslední době vystupuje jako hlas umírněnosti v rozdělující izraelské politice, odsoudil osadnické protesty v Huwaře, které přerostly v nepokoje.

„Důrazně odsuzuji včerejší kruté a násilné řádění proti obyvatelům Huwary. Tohle není náš způsob. Je to zločinné násilí proti nevinným lidem,“ prohlásil Herzog.

Izraelský prezident varoval, že jednání židovských extremistů podkopává bezpečnost Izraele.

„Poškozuje to Stát Izrael, poškozuje to nás, poškozuje to osadníky. Poškozuje bezpečnostní složky, které jsou zaměstnány pátráním po osobách odpovědných za teroristický útok, a především poškozuje nás jako morální společnost a právní stát.“

Herzog zdůraznil, že Izrael „je zemí práva a jsme na to hrdí. Naše zásady a naše základy jako národa a země jsou zcela proti jakémukoli útoku proti nevinným lidem.“

Mezitím mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price odsoudil osadnické nepokoje v Huwaře jako „zcela nepřijatelné“.

„Očekáváme, že izraelská vláda zajistí plnou odpovědnost a právní stíhání osob odpovědných za tyto útoky, a to vedle odškodnění za ztrátu domů a majetku,“ řekl Price.

Zdůraznil také, že odpovědnost je důležitá, aby se v budoucnu zabránilo násilí.

„Zodpovědnost a spravedlnost by měly být uplatňovány stejně přísně ve všech případech extremistického násilí a měly by být věnovány stejné zdroje na prevenci takových útoků a předvedení odpovědných osob před soud,“ dodal.

01.03.2023 06:11 Daniel Žingor156Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.