Praha Jeruzalém

Izraelský premiér se má setkat s britským premiérem Rishim Sunakem a ministryní vnitra Suellou Bravermanovou.

Od: JNS, 23. března 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu má ve čtvrtek večer odletět na diplomatickou návštěvu Londýna, kde se má setkat s britským premiérem Rishim Sunakem.

Podle prohlášení Netanjahuova úřadu se schůzka zaměří na potřebu formulovat „jednotnou mezinárodní frontu“ proti Íránu s cílem zastavit jeho jaderný program.

Vedoucí představitelé budou rovněž jednat o posílení strategických vazeb mezi Izraelem a Spojeným královstvím, včetně posílení bezpečnostní a zpravodajské spolupráce, o válce na Ukrajině a o širokém vývoji na Blízkém východě.

Netanjahu se má rovněž setkat s britskou ministryní vnitra Suellou Bravermanovou a jednat s ní o společných výzvách obou zemí při řešení globálního terorismu.

V úterý přijel do Londýna izraelský ministr zahraničí Eli Cohen, aby prosazoval postoj Jeruzaléma k íránské hrozbě a posílil dvoustranné hospodářské vztahy.

Nejvyšší izraelský diplomat podepsal dohodu nazvanou Plán pro britsko-izraelské dvoustranné vztahy do roku 2030, která podle britského ministerstva zahraničí „obsahuje podrobné závazky k prohloubení spolupráce v celé šíři izraelsko-britských vztahů, včetně obchodu, kybernetiky, vědy a techniky, výzkumu a vývoje, bezpečnosti, zdraví, klimatu a genderu“.

Netanjahuova cesta do britské metropole navazuje na jeho návštěvu Berlína z minulého týdne, kde se setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem.

U památníku obětem holocaustu se premiér nepřímo zmínil o snaze Izraele zabránit Íránu, aby židovský stát ohrožoval jadernými zbraněmi.

„Výzvy ke zničení židovského národa neskončily. Hlavní lekcí, kterou jsme si odnesli, je, že když čelíme takovému zlu, musíme zlé plány včas zastavit, abychom zabránili katastrofě,“ řekl Netanjahu.

V rámci svého diplomatického tlaku proti Íránu od svého opětovného nástupu do funkce Netanjahu v únoru také odcestoval do Paříže, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Netanjahu minulý měsíc varoval, že historie ukázala, že v případě absence věrohodné vojenské hrozby nebo skutečné vojenské akce se Írán stane jadernou mocností.

„Čím déle se čeká, tím je to těžší. Čekali jsme velmi dlouho. Mohu vám říci, že udělám vše, co je v mých silách, abych zabránil Íránu získat jaderné zbraně. To není pouze izraelský zájem, je to americký zájem, je to v zájmu celého světa,“ řekl.

24.03.2023 05:11 Daniel Žingor70Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

2 komentáře

  1. Jaromír Vykoukal

    24. 3. 2023

    Odpovědět

    Jsem velmi zvědavý a výsledek, když víme, že celý takzvaný demokratický svět zajímá jen Rusko a boj proti němu.

    • Daniel Žingor

      24. 3. 2023

      Odpovědět

      Jo - je to pravda - a není se moc co divit - bližší košile než kabát...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.