Praha Jeruzalém

Premiér chce, aby byl ministr spravedlnosti otevřenější kompromisům při výběru soudců a umožnil tak jednání o reformě soudnictví.

Od: Israel National News 6. března 2023 20:27

Premiér Benjamin Netanjahu se snaží přesvědčit ministra spravedlnosti Jariva Levina, aby projevil flexibilitu a umožnil tak jednání o Levinových reformách soudnictví, která by se konala pod záštitou prezidenta Isaaca Herzoga, informovaly Channel 13 News.

Netanjahu údajně usiluje o flexibilitu, pokud jde o složení soudního výběrového výboru.

Podle současného systému jsou soudci izraelského nejvyššího soudu vybíráni devítičlenným výborem. Výbor zahrnuje dva úřadující soudce Nejvyššího soudu, dva členy Izraelské advokátní komory a čtyři volené úředníky v podobě dvou ministrů a dvou poslanců Knessetu. V rámci tohoto systému má soudní moc nad tím, kdo bude do soudu vybrán, na rozdíl od systému v USA, kde soudce Nejvyššího soudu vybírá prezident a výběr potvrzuje Senát.

V rámci reformy navrhované soudcem Yarivem Levinem by se složení výboru změnilo tak, aby Kneset měl větší vliv na výběr soudců, a členy advokátní komory by nahradili další dva volení úředníci, které určí ministr spravedlnosti.

Představitelé stran Ješ Atid a Národní jednota Jair Lapid a Benny Gantz dnes (v pondělí) vydali společné prohlášení, v němž zopakovali, že odmítají zahájit jednání o reformě soudnictví, pokud nebude legislativa týkající se reformy zmrazena.

Lapid a Gantz uvedli: „Každý náš pokus dosáhnout jednoty Izraele se setkal s odmítnutím a neochotou. Izrael stojí na prahu stavu národní nouze a Netanjahu odmítá šlápnout na brzdu.“

„Velmi si vážíme a oceňujeme snahu prezidenta dosáhnout širokých rozhovorů a dohod. Aby však bylo možné vést poctivá a účinná jednání, která povedou k zachování izraelské demokracie a jednoty lidu, musí Netanjahu oznámit úplné, komplexní a skutečné zastavení legislativního procesu. Veškeré pokusy o zkratky jsou v rozporu se skutečným dialogem,“ dodali.

Ministr financí Bezalel Smotrich je obvinil z „ponižování“ prezidenta Isaaca Herzoga poté, co prezident znovu vyzval obě strany, aby se sešly k jednání o dohodě o reformě soudnictví.

„Lapid a Gantz ponižují prezidenta a znovu dokazují, že nemají zájem o dialog nebo kompromis,“ napsal Smotrich na Twitteru.

Prezident Herzog se dnes již dříve setkal se stovkou starostů a předsedů místních rad. Během setkání prohlásil, že „jsme blíže než kdy jindy k možnosti dohodnout se na osnově“ soudních reforem,

Vysvětlil to: „Na většině věcí existují zákulisní dohody. Dávají smysl a jsou rozumné. Na druhou stranu záleží na našem národním vedení, na lídrech koalice i opozice, zda se jim podaří povznést se nad velikost okamžiku a uvědomit si, jaká hrozná alternativa se skrývá – zda dají přednost zemi a jejím občanům před vším ostatním.“

Prezident dodal, že „osnova, na jejíž formulaci pracuji, poskytuje odpovědi těm, kteří stojí na obou stranách debaty. Stanovuje důležité a historické ústavní základy a zakotvuje zdravou rovnováhu mezi jednotlivými složkami moci. Zachovává demokracii a lidská práva, jakož i nezávislost soudního systému. Chrání také menšiny a zachová Stát Izrael jako židovský a demokratický stát založený na zásadách Deklarace nezávislosti.“

07.03.2023 05:20 Daniel Žingor104Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.