Praha Jeruzalém

Protestující zapálili oheň a prolomili bariéru blokující vjezd na dálnici Ayalon.

Od: World Israel News, 4. března 2023

V Tel Avivu a dalších izraelských městech se v sobotu večer již podeváté v řadě sešlo více než 200 000 lidí, aby protestovali proti kontroverznímu vládnímu plánu na revizi levicového soudnictví v zemi.

Několik stovek protestujících na shromáždění v Tel Avivu prorazilo zapálením ohně bariéru na křižovatce HaShalom, hlavním dálničním sjezdu, a sestoupilo na dálnici Ayalon. Policie to prohlásila za „nepovolenou demonstraci“.

Policisté na koních protestující rozehnali a tři z nich zatkli.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir označil protestující za „anarchisty“, kteří se snaží „zapálit ‚stát Tel Aviv’“, čímž naráží na úsloví, které naznačuje, že Tel Aviv je od zbytku země oddělený útvar.

Dalších 20 000 protestujících vyšlo do ulic v Netanji, 15 000 v Haifě, 13 500 ve Kfar Sabě a 5 300 v Herzlii.

V Herzliji vystoupil opoziční vůdce Jair Lapid: „Jsme přesvědčeni, že nemáme existenci, pokud Izrael není silnou liberální demokracií. Věříme ve společné dobro, i když se nás vláda snaží rozdělit. Věříme, že naše základní práva nejsou něčím, co nám vláda darovala, a rozhodně nejsou něčím, co by nám vláda mohla vzít.“

V Beerševě se k Lapidovým slovům připojil i bývalý ministr obrany Benny Gantz: „Ti, kteří jsou tu dnes večer, jsou lidé, kteří chtějí chránit zemi, kteří pracují pro stát a slouží celé izraelské společnosti a pocházejí ze všech míst. Židé, Arabové, věřící i sekulární, a myslím, že je to velmi důležité a musíme v tom pokračovat ze dvou důvodů – protože nemáme jinou zemi a protože nemáme jinou cestu.“

05.03.2023 06:00 Daniel Žingor87Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.