Praha Jeruzalém

„Způsob, jakým Bidenova administrativa přistupuje k programu Palestinské samosprávy ‚plateb za vraždy‘, je velmi znepokojující,“ řekl Stuart Force, otec Taylora Force, v rozhovoru pro JNS.

Autor: Bradley Martin, JNS.org, 12. března 2023

Po vraždě americko-izraelského občana Elana Ganelese se znovu zaměřila pozornost na Fond mučedníků Palestinské samosprávy, jehož odškodnění pro osoby odsouzené za terorismus proti Izraelcům a izraelským cílům a jejich rodiny je všeobecně známé jako „platba za vraždy“.

Stuart Force, jehož syn Taylor – absolvent West Pointu a veterán americké armády – byl v roce 2016 zavražděn na studijní cestě v Jaffě, ví o platbách pro vrahy a jejich rodiny své. Zákon o Taylorovi Forceovi, H.R.1164, prošel Sněmovnou reprezentantů v roce 2017 a následující rok se stal zákonem jako S.2946, zákon o objasnění boje proti terorismu.

„Nerad vidím, že se to děje,“ řekl Force JNS o Ganelesově vraždě. „Je to emotivní doba umocněná nárůstem terorismu, kterého jsme v Izraeli svědky, a tady vidíme další oběť.“

Poté, co bývalý prezident Donald Trump podepsal zákon, Washington pozastavil financování PA a Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) ve výši stovek milionů dolarů. Bidenova administrativa tato rozhodnutí zrušila.

David Simpkins, bývalý důstojník americké armády a blízký přítel zesnulého Force, řekl JNS, že zákon Taylor Force byl „obrovským budíčkem“.

„Palestinci se díky němu dozvěděli, že terorismus bude mít následky,“ řekl.

Simpkins a Force se stali blízkými přáteli během společného studia na West Pointu v roce 2009. Po ukončení vojenské služby se Simpkins přestěhoval do Izraele a studoval v Jeruzalémě na ješivě Machon Meir, kde v roce 2016 prošel ortodoxní židovskou konverzí. Nyní žije v Kirjat Arbě nedaleko Hebronu.

„Taylor byl ten typ člověka, o kterém na West Pointu neměl nikdo co špatného říct,“ řekl Simpkins.

„Podněcování začarovaného kruhu násilí“

Ronen Gurievsky, izraelský průvodce, který vedl zájezd, jehož se Force v době své vraždy účastnil, řekl JNS, že z nedávné vlny palestinského terorismu viní přímo prezidenta, jehož administrativa obnovila financování Palestinské autonomie.

„Když začal platit zákon Taylor Force, došlo k okamžitému snížení sebevražedného terorismu,“ řekl. „Biden nezneuctívá jen památku Taylora Force, ale i jeho rodiny a všech, kteří si jeho památky váží.“

„Kdyby Bidenově administrativě záleželo na záchraně životů, nefinancovala by politiku Palestinské samosprávy ‚plateb za vraždy‘, která nedělá nic jiného, než že podněcuje začarovaný kruh násilí,“ dodal.

Senátor Tom Cotton (Republikán za Arkansas) znovu předkládá zákon Taylor Force Martyr Payment Prevention Act, který sankcionuje „zahraniční banky, které zpracovávají tyto takzvané ‚mučednické platby‘ pro PA“, uvedl senátor nedávno.

Gurievsky Cottonův návrh zákona pochválil s tím, že „jde o jiný, ale nezbytný způsob útoku na stejný problém financování terorismu. Mnoho bank nemá potřebné vztahy pro konverzi amerických dolarů a toto útočí na jiný kořen téhož problému.“

Stuart Force řekl JNS, že je frustrován tím, že Biden neprosazuje zákon pojmenovaný po jeho synovi. V prosinci 2022 podala America First Legal jeho jménem a jménem dalších obětí terorismu žalobu na Bidenovu administrativu kvůli údajnému porušování zákona.

„Způsob, jakým Biden nakládá s programem Palestinské samosprávy ‚plateb za vraždy‘, je velmi znepokojující,“ řekl. „Současná administrativa vůbec nevymáhá dodržování zákona. Biden a ministryně zahraničí se chovají dvojsmyslně. Oba vědí, že dolary amerických daňových poplatníků jdou na podporu palestinského terorismu.“

Zajistit, aby dolary amerických daňových poplatníků nepodporovaly palestinský terorismus, je otázkou uctění památky jeho syna.

„Nyní jsme dosáhli sedmiletého výročí smrti mého syna,“ řekl Force. „Jsem poctěn, že se senátor Cotton dovolává Taylorova jména a že se já a moje žena podílíme na této iniciativě. Cokoli můžeme udělat, abychom pomohli památce tak úžasného mladého muže – to je náš syn -, to je naše poslání.“

Bílý dům ani ministerstvo zahraničí na dotazy JNS bezprostředně nereagovaly.

13.03.2023 04:41 Daniel Žingor163Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.