Praha Jeruzalém

Vysoce postavený izraelský politický představitel řekl novinářům, že Bidenova administrativa nezasahuje do záležitostí Izraele významnějším způsobem než předchozí administrativy.

Autor: Elad Benari, Kanada 24. března 2023 20:47

Vysoce postavený izraelský politický představitel v pátek novinářům řekl, že Bidenova administrativa nezasahuje do záležitostí Izraele významnějším způsobem ve srovnání s předchozími administrativami.

V rozhovoru s izraelskými novináři tento úředník řekl: „Administrativa nezasahuje do soukromých záležitostí Izraele o nic více než v minulosti. Dvakrát se pokusili odstavit Benjamina Netanjahua od moci. V minulosti docházelo k hrubému vměšování, Bill Clinton se pokusil svrhnout premiéra. Přiznal se k tomu.“

Politický činitel také řekl: „Bylo nám jasně řečeno, že dokud se naše vnitřní záležitosti neuklidní, nedojde (pro Netanjahua) k žádnému pozvání do Bílého domu.“

Tyto komentáře následovaly po nedávné kritice ze strany USA v souvislosti s několika otázkami, včetně plánované reformy izraelského soudnictví a přijetí zákona o zrušení stažení ze severního Samaří, což vedlo ministerstvo zahraničí k předvolání izraelského velvyslance v USA Michaela Herzoga na schůzku.

Navzdory napětí koordinátor Národní bezpečnostní rady Bílého domu pro strategickou komunikaci John Kirby ve středu zdůraznil, že Izrael a USA zůstávají blízkými spojenci.

„Izrael zůstává silným spojencem a hlubokým, hlubokým přítelem v regionu, řekl bych, že dokonce na celém světě,“ řekl Kirby novinářům.

V pátek jeden z úředníků ministerstva zahraničí pro Israel National News uvedl, že ačkoli existuje mnoho pokusů prezentovat situaci mezi Bidenovou administrativou a Izraelem jako krizi, situace taková vůbec není.

„Výroky mluvčího Rady národní bezpečnosti byly velmi jasné a dobře odrážejí prezidentův postoj. Mezi Izraelem a USA žádná krize není. V některých otázkách existují rozdílné názory a my je řešíme na různých úrovních – tak jako v minulosti.“

Úředník rovněž reagoval na generálního prokurátora Galiho Baharava-Miara, který se obořil na premiéra Benjamina Netanjahua kvůli jeho projevu, v němž přislíbil, že bude hrát větší roli v plánu reorganizace soudnictví.

Baharav-Miara označil Netanjahuovo prohlášení za „nezákonné“ a varoval ho před jakýmkoli zapojením do reorganizace soudnictví. Dodala, že Netanjahu je „povinen řídit se stanoviskem, které vám poskytl generální prokurátor, aby se vyhnul jakémukoli střetu zájmů“.

V reakci na to izraelský představitel uvedl: „Premiérovi žádný střet zájmů nehrozí. Není v žádném střetu zájmů. V krizi, která je jednou z nejtěžších, k jaké kdy u nás došlo – není možné, aby premiér stál stranou. Na otázku střetu zájmů to nemá žádný vliv. Hledá jakýkoli způsob (řešení problému), hledá partnera. Kdyby měl nějaké vodítko – věděl by, jak pokračovat.“

26.03.2023 05:47 Daniel Žingor99Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.