Praha Jeruzalém

Ben-Gvir říká, že trest smrti pro teroristy je „humánní pro naše děti a rodiny“. Avigdor Liberman říká, že skrze premiéra zákon neprojde.

Od: Israel National News 1. března 2023 16:05

Návrh zákona strany Otzma Jehudit na zavedení trestu smrti pro teroristy byl ve středu v Knesetu schválen v předběžném čtení.

Pro návrh hlasovalo 55 poslanců, proti jich bylo devět. Opoziční strana Jisrael bejtenu hlasovala pro návrh zákona, zatímco strana haredi Sjednocený judaismus Tóry se hlasování nezúčastnila.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir na plénu Knesetu prohlásil, že „pokud tento zákon nepřijmeme, nebudeme se chovat lidsky k našim dětem, k našim rodinám“.

„Od založení státu zabíjeli teroristé Židy jen proto, že to byli Židé. Kvůli tomu byly zničeny i životy Drúzů, Čerkesů, občanů Státu Izrael,“ řekl.

Ben-Gvir uvedl, že právě proto jednal o uzavření pekáren teroristů a o omezení používání teplé vody v izraelských věznicích.

„Podle, tohoto návrhu bude terorista, který bude usvědčen z vraždy s rasistickým motivem, s činy, které mají za cíl poškodit Stát Izrael a židovský národ, odsouzen k trestu smrti.

Pooslankyně Limor Son Har-Melechová (Otzma Jehudit), která návrh zákona iniciovala, uvedla, že „série nedávných útoků v Huwaře a v údolí Jordánu, při nichž se teroristům podařilo uprchnout a opustit místo činu živí, nám jen více než cokoli jiného ilustruje důležitost tohoto zákona“.

„Nemůže se stát, aby se každá taková osoba, i kdyby byla dopadena, za několik let dostala na svobodu, vrátila se k zapojení do terorismu a co je nejhorší – aby se stala symbolem a příkladem palestinského terorismu. Tito lidští divoši nemají na této zemi místo a každý další okamžik, kdy budou dál dýchat, je znamením hanby pro Stát Izrael a lidi, kteří žijí na Sionu,“ dodala Son Har-Melechová.

Předseda strany Jisrael Bejtenu, Avigdor Liberman, řekl: „Tento zákon jsem schválil již v předběžném čtení v roce 2018 a tehdejší premiér Benjamin Netanjahu se postaral o to, aby ho při projednávání v kabinetu obrany rozmazal a pohřbil. Nyní říkám iniciátorům zákona, aby si nedělali iluze , projde předběžným čtením a premiér se opět postará o to, aby ho pohřbil do hrobu nekonečnými diskusemi ve vládě, nakonec ho ve třetím čtení projít nenechá.“

Ben-Gvir prosazoval návrh zákona o trestu smrti pro teroristy po masakru před synagogou v jeruzalémské čtvrti Neve Jaakov před více než měsícem. Při útoku bylo zavražděno sedm lidí, kteří odcházeli ze šabatové modlitby. Od té doby bylo při teroristických útocích zavražděno dalších sedm lidí, z toho tři tento týden při střelbě v Judeji a Samaří.

Ve vysvětlivkách k návrhu zákona se uvádí: „V posledních letech jsme byli svědky rostoucího fenoménu teroristických útoků, při nichž byli Židé zavražděni pouze proto, že jsou Židé. Společným jmenovatelem všech těchto útoků je vražda Židů pouze proto, že jsou Židy, občany Izraele, s cílem poškodit Stát Izrael a národní obrození židovského národa v jeho zemi.

„Po každém teroristickém útoku nejvyšší představitelé obranného establishmentu slibují, že „dlouhá ruka Státu Izrael s vrahy zúčtuje“. V praxi však všichni vrazi dostávají pohodlné podmínky ve vězení a platy od Palestinské samosprávy a časem je většina z nich na základě různých dohod propuštěna na svobodu.

„Účelem tohoto zákona je omezit terorismus a vytvořit závažný odstrašující prostředek. Už žádné věznice s ‚all-inclusive‘ podmínkami, žádné propouštění teroristů po odpykání poloviny trestu.“

03.03.2023 06:04 Daniel Žingor145Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.