Praha Jeruzalém

Zákon by zabránil generálnímu prokurátorovi prohlásit premiéra za nezpůsobilého k výkonu funkce.

Autor: Hezki Baruch 13. března 2023 23:21

Kneset v pondělí večer schválil v prvním čtení „zákon o nezpůsobilosti“, který by zabránil generálnímu prokurátorovi prohlásit premiéra za nezpůsobilého k výkonu funkce.

Návrh podpořilo 61 poslanců a 51 bylo proti.

Návrh zákona stanoví, že premiér může být prohlášen za nezpůsobilého k výkonu funkce pouze v důsledku fyzické nebo duševní neschopnosti vykonávat své povinnosti, a to pouze samotným premiérem nebo hlasy tří čtvrtin členů kabinetu.

Pokud by premiér nesouhlasil s předložením rozhodnutí kabinetu, šlo by rozhodnutí do Knesetu, kde by tento krok muselo schválit nejméně 90 poslanců Knesetu.

Předseda koalice Ofir Katz (Likud), který návrh inicioval, řekl: „V demokracii jsou ti, kdo nás sem dosadili, kdo nás zvolili, abychom seděli na těchto důležitých místech, občané Státu Izrael, jen oni nás sem dosadili. Je tu klika, elita, která si je jistá, že má větší cenu, ale ve volební urně je každý hlas stejný.“

„Vidí, že lidé chtějí Netanjahua za premiéra, a snaží se ho sesadit. My to nedopustíme. Křičíte po demokracii? Tento zákon je demokracie,“ dodal.

Předseda opozice Jair Lapid schválení zákona odsoudil a na Twitteru napsal: „Zákon o zbavení moci nyní prošel plénem. Žádná starost o osobní bezpečnost, žádné bezplatné vzdělání, žádné ošetření životních nákladů, žádná reakce na ceny bydlení. Ekonomika a bezpečnost se hroutí. Zákon je zbytečný – Netanjahu je již neschopný.“

14.03.2023 05:25 Daniel Žingor77Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.