Praha Jeruzalém

Výzva k probuzení od Jeruzalémského institutu pro strategii a bezpečnost. Op-ed.

Od: JISS – Jeruzalémský institut pro strategii a bezpečnost 17. dubna 2023 14:05

Boj o právní reformu způsobil státu Izrael obrovské škody. V politické rovině byl podkopán obraz americké podpory (i když v praxi obranná spolupráce pokračuje jako obvykle). V ekonomické rovině se snížil úvěrový rating země. Veřejný diskurz v Izraeli dosáhl nových vrcholů jízlivosti a odcizení. Především národní soudržnost dostala trhliny především kvůli využívání IDF jako nástroje v politické debatě a hrozbám vyhýbání se službě.

Izrael je zvenčí vnímán jako rozervaná společnost, která postupně ztrácí schopnost fungovat. Spřátelené země, mezi nimi i ty, které podepsaly Abrahámovské dohody a vrhly se na strategickou přítomnost Izraele v regionu, s údivem hledí na vnitřní konflikt, který naznačuje, že Stát Izrael má vnitřní problémy, jež by mohly rozložit jeho vojenskou akceschopnost. Podle Nasralláhovy teorie „pavoučí sítě“ získávají nepřátelé Izraele sebevědomí a očekávají, že vnitřní napětí v židovském státě povede k sebezničení.

To vše se děje ve chvíli, kdy se v důsledku změn regionální a globální rovnováhy stává strategické prostředí Izraele problematičtějším a nebezpečnějším, než bylo po celá desetiletí. Írán projevuje větší sebevědomí – díky účinnému potlačení vnitřních nepokojů a strategickému napojení na Rusko a Čínu – což se promítá do dohod s arabskými zeměmi, především se Saúdskou Arábií. Sýrie, spojenec Íránu, je znovu přijímána arabským světem. Kromě toho Teherán – který postupuje směrem k hromadění štěpného materiálu pro jaderné zbraně – chápe, že USA jsou zaneprázdněny jinde (Ukrajina a Čína) a snižují svou angažovanost na Blízkém východě. Tato skutečnost také zvyšuje svobodu jednání Íránu a jeho zmocněnců při eskalaci vojenské konfrontace s Izraelem.

Tyto změny vytvářejí jinou bezpečnostní realitu. V posledních dnech jsme již zažili ozbrojený konflikt na více frontách, sice v malém měřítku. Šance na přerůstání v širší konflikt jsou dnes významnější než dříve. Izrael se tedy musí připravit na hmatatelnou možnost války. Vzhledem k pokroku Íránu na cestě k jadernému arzenálu je také možné, že brzy dospějeme do bodu, kdy se útoku na Írán nevyhneme ani bez americké pomoci. Taková událost by mohla přerůst ve válku na více frontách.

Je povinností izraelských představitelů z obou politických stran, aby odložili své rozpory nebo rychle dosáhli kompromisu umožňujícího reformu soudnictví, která zemi umožní soustředit se na existenční bezpečnostní výzvy, které před ní stojí.

Stát Izrael musí přijmout nové paradigma, které upřednostní bezpečnostní potřeby před ostatními legitimními potřebami. IDF a všechny složky bezpečnostního establishmentu musí být vyřazeny z politického diskurzu a zároveň musí být odsouzeny hrozby vyhýbání se službě. Volení představitelé navíc musí zajistit, aby IDF měly potřebné zdroje k přípravě na válku, která může být nevyhnutelná.

Latinské přísloví Si vis pacem, para bellum (Chceš-li mír, připravuj se na válku) je v této době nanejvýš vhodné.

JISS poskytuje poradenství vedoucím představitelům Izraele v obranných a diplomatických otázkách a školí novou generaci izraelských specialistů na národní bezpečnost, přičemž klade důraz na bezpečnost v diplomatických dohodách.

18.04.2023 05:49 Daniel Žingor470Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

4 komentáře

 1. Jan Hora

  19. 4. 2023

  Odpovědět

  Takhle to dopadá, když se poražení nedokážou smířit s porážkou a jejich ješitnost stojí před zájmem společnosti, kterou by chtěli representovat.

 2. Jaromír Vykoukal

  18. 4. 2023

  Odpovědět

  Hlas rozumu a pravdivý popis stavu. Pár vět, ale tvrdých vět.

  • Daniel Žingor

   19. 4. 2023

   Odpovědět

   Mno - nemají sice ústavu, Ústavní soud, druhou komoru parlamentu, ale asi bych u nás hledal marně, pokud bych chtěl najít orgán, či instituci, která by byla schopna vydat takovéto prohlášení... :)

   • Jaromír Vykoukal

    25. 4. 2023

    Odpovědět

    Podívej, Izrael to nejak zvládne, nebo padne. Pravda, že ty turbulence co předvedl a předvádí, jsou neuvěřitelné a oslabení které z toho plyne asi už dosahuje významné úrovně. Nikdy bych nevěřil tomu, že záložák, voják IDF odmítne ve světle hrozby z Pásma Gazy, Libanonu, Sýrie, Íránu službu... pro mě to byli vždy nejlepší záložníci na světě. Co si myslet nyní? Raději nic a doufám že jsou to pořád nejlepší záložníci na světě.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.