Praha Jeruzalém

Írán plánuje „silnou a rozhodnou odpověď“ na izraelské údery v Sýrii, tvrdí představitelé IRGC.

Autor: Adam Kredo, The Washington Free Beacon, 9. dubna 2023

Írán slibuje „silnou a rozhodnou odpověď“ na nedávné izraelské letecké údery v Sýrii, při nichž zahynuli dva íránští vojenští poradci.

Izraelci „vědí, že dostali a dostanou tvrdší úder ve srovnání s tím, co zasadili nám“, řekl brigádní generál Mohammad Reza Naqdi, zástupce velitele íránských Islámských revolučních gard (IRGC), během středečního pohřbu dvou íránských vojenských poradců, kteří byli zabiti minulý týden poté, co Izrael provedl v Sýrii sérii náletů, jejichž cílem bylo zatlačit zpět Íránem podporované teroristické síly. „Měli by být připraveni na silnou a rozhodnou odpověď,“ řekl Naqdi.

Komentáře přicházejí uprostřed probíhající zástupné války mezi Íránem a Izraelem v Sýrii, kde Íránem podporované síly organizují teroristické útoky na židovský stát. Předpokládá se, že izraelské síly stojí za sérií nedávných úderů v Damašku a jeho okolí, které přišly poté, co Teherán využil svých pozic v Sýrii k vypuštění dronu do izraelského vzdušného prostoru.

„Krev našich mučedníků je mnohem cennější než zabití sionisty, i když k tomu dojde, hlavní odplatou je osvobození al-Kuds,“ citoval Naqdiho íránský státem kontrolovaný tisk s odkazem na mešitu nacházející se na Chrámové hoře. „Jsme svědky zhroucení a likvidace Izraele, a to je jisté.“

„Hnutí odporu,“ řekl Naqdi, „nepřestane s odporem, dokud nedojde k eliminaci Izraele a vyčištění regionu od jeho zlé přítomnosti.“

Íránský velvyslanec při OSN ve čtvrtek požádal mezinárodní organizaci, aby údery Izraele na Sýrii klasifikovala jako porušení mezinárodního práva.

Záběry z pohřbu dvou íránských vojenských poradců zabitých v Sýrii ukázaly, že účastníci „skandovali hlasitá hesla proti izraelskému režimu a USA“, uvádí Mehr News.

Izraelská vláda je na Blízkém východě izolovanější než kdy jindy od doby, kdy Čína pomohla zprostředkovat diplomatické uvolnění mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Čína se rovněž snaží obnovit reputaci Sýrie v regionu.

Izraelská konzervativní vláda se také potýká s politickými nepokoji doma a vlnou palestinského násilí na svatých místech v Jeruzalémě. Írán se snaží podnítit palestinský hněv a doufá, že násilnosti v okolí jeruzalémské Chrámové hory, kde se nacházejí dvě muslimská svatá místa, destabilizují izraelskou vládu a učiní ji zranitelnou vůči teroristickým útokům.

Izraelská policie se ve středu střetla s Palestinci uvnitř mešity Al Aksá, což vedlo Íránem podporované teroristické síly v pásmu Gazy k odpálení raketové palby na Izrael. Teherán se nejnovější vlny násilí rychle chopil.

Militantní skupiny působící v Libanonu, který je ovládán íránskou teroristickou skupinou Hizballáh, ve čtvrtek odpoledne rovněž zahájily raketovou palbu na Izrael, což přispělo k obavám z větší regionální války s íránskými zmocněnci.

Konflikt s Izraelem je pro tvrdou íránskou vládu přínosem, protože potlačuje celonárodní protesty vedené demokratickými reformátory, odvádí pozornost od vlastních zločinů íránského režimu a mobilizuje jeho vnitřní stoupence.

V této situaci Írán nebývale rozšiřuje svůj jaderný program, čímž se Izraeli zužuje prostor pro preventivní úder.

Behnam Ben Taleblu, analytik Íránu z think tanku Foundation for Defense of Democracies, uvedl, že „laťka pro použití síly ze strany Islámské republiky klesá, a to i v případě zbraní, jako jsou bezpilotní letouny a balistické rakety“, což označil za „znepokojivý vývoj“.

Izrael si sice stále „udržuje eskalační převahu vůči Íránu, ale to nestačí k tomu, aby režim odradilo od pošťuchování a podněcování k odvetnému úderu,“ řekl Ben Taleblu. „Írán se také snaží maximálně využít vnitřní situace v Izraeli k rozdmýchání ohně na více frontách proti Jeruzalému.“

10.04.2023 05:42 Daniel Žingor177Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  12. 4. 2023

  Odpovědět

  Íránci jsou jak se zdá chroničtí optimisté.. ale mě na vysoké škole mě v hodinách filozofie učil jedem prima chlapík, že OPTIMISTA JE ŠPATNĚ INFORMOVANÝ PESIMISTA.

 2. Michal

  11. 4. 2023

  Odpovědět

  Vše se děje podle proroctví Bible.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.