Praha Jeruzalém

Obyvatelé Kyjeva drtivou většinou odhlasovali přejmenování centrální ulice po tvůrci nacistické dobrovolnické brigády, která za druhé světové války vyvražďovala Židy a Poláky.

Aur: Adina Katz, World Israel News, 11. dubna 2023

Představitelé hlavního města Ukrajiny by měli pojmenovat jednu z ulic po známém nacistickém kolaborantovi, uvedla židovská kontrolní skupina v této bojující východoevropské zemi.

Kyjevská městská rada nedávno schválila návrh na přejmenování ulice po Volodymyru Kubijovyčovi, který se podílel na vzniku Waffen-SS Galizien, nacistické vojenské jednotky složené z ukrajinských dobrovolníků.

Ředitel Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinskij řekl deníku The Jerusalem Post, že rada předložila obyvatelům hlasování, v němž si mohou vybrat z několika možností národních hrdinů, po nichž bude přejmenována centrální ulice v Kyjevě.

Kubijovič, který se veřejně vyslovil pro ukrajinský stát bez židovských a polských obyvatel, získal nejvíce hlasů – téměř dvojnásobek oproti ostatním kandidátům.

Waffen-SS, zastřešující nacistická skupina, k níž byla přidružena ukrajinská divize vytvořená Kubijovičem, byla během norimberského procesu shledána odpovědnou za četná zvěrstva, jejíž členové vyhladili na svém území desítky tisíc židovských a polských civilistů.

Ačkoli divize Galizien nebyla nikdy oficiálně pohnána k odpovědnosti za válečné zločiny, vysoký představitel SS Heinrich Himmler v roce 1943 v jednom ze svých projevů tuto skupinu za její snahy o vyvražďování Židů pochválil.

„Vaše vlast se stala mnohem krásnější od té doby, co jste přišli – musím říci, že z naší iniciativy – o ty obyvatele, kteří byli tak často špinavou skvrnou na dobrém jménu Haliče, totiž o Židy,“ řekl Himmler vojákům Waffen-SS Galizien během projevu v roce 1943.

Ještě v roce 2021 pochodovali ukrajinští občané ulicemi Kyjeva v průvodech na počest brigády spřízněné s nacisty.

Přestože ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj je Žid, země má dlouhou historii nepřátelství vůči Židům a bujícího antisemitismu.

Zelenskyj opakovaně přirovnal ruskou invazi k holocaustu, ale mlčel k přetrvávajícímu uctívání nacistických kolaborantů v zemi.

Masová vražda v Babím Jaru, při níž bylo zabito 40 000 Židů z Kyjeva a okolí, je považována za jeden z největších masakrů holocaustu. Nacistické jednotky shromáždily ukrajinské Židy, z nichž mnohé udali jejich ukrajinští sousedé, zastřelily je a jejich těla hodily do velké rokle.

13.04.2023 05:23 Daniel Žingor917Zdroj: World Israel News

7 komentářů

 1. Valdemar Novák

  20. 4. 2023

  Odpovědět

  Cesta Ukrajiny do EU bude zřejmě zdlouhavější, než sama očekává. To ale neznamená, že bychom ji měli přestat podporovat. Doufejme, že se časem zbaví vzpomínek a oslavování temné minulosti stejně tak, jako jsme to udělali my s KSČ.

  • Daniel Žingor

   21. 4. 2023

   Odpovědět

   :) tady bych si dovolil s něčím souhlasit a s něčím nesouhlasit... Určitě si myslím, že si Ukrajina zaslouží naši podporu - my bychom za ni v roce 1968 byli taky jistě vděčni - potud souhlasím... Předpoklad, že se Ukrajina stane "demokracií západního typu" je ovšem za mě (byl jsem tam celkově 4x) naprostá iluze a neznalost toho, jak ta země funguje a historicky fungovala. Můžu se samozřejmě plést (a tady bych byl rád, kdybych se pletl), ale obávám se, že to vůbec není reálné. A taky bych úplně nesouhlasil s tím, že jsme se my vyrovnali s temnou minulostí KSČ - když jsme ji měli soudit a odsoudit, tak jsme to neudělali - dnes (víc jak 30 let po pádu reálného socialismu - komunismus to nebyl, tam jsme teprve směřovali) tím pádem nejsme (nebo jen velmi těžce, ale spíš ne) schopni udělat za touto minulostí tlustou čáru :\ Fašismus je z principu a správně netolerovatelný a komunismus nikoli... to není dobrá vizitka vyrovnání se s komunismem... :\

 2. Andrija Buličič

  18. 4. 2023

  Odpovědět

  Je dobře že se podobné články zveřejňují a ví se o tom, určitě odsouzení hodné, ale byl bych opatrný s velkými soudy či paušalizováním. Historie národů které fašizmus zastihl ne svobodné, ale okupované jinou zemí je vždy složitá a má širší kontext a často generuje velmi kontroverzní "hrdiny". Dan to dobře definoval dilematem mezi Hitlerem a Stalinem. Sám mám chorvatský původ, tam je to podobné, tudíž vím jak složité to může být. Národ který hledá svoji svébytnost a identitu tváří tvář jedné temnotě je schopný idealizovat si historii a vidět světlo v někom kdo nebyl o nic lepší ale alespoň bojoval proti stejnému zlu. Nicméně málokdy tomuto podléhá národ jako celek a vždy jsou hlasy uvnitř národa které takové tendence odsuzují. A vždy je dobře se proti tomu ozvat.

  • Daniel Žingor

   19. 4. 2023

   Odpovědět

   V zásadě bych souhlasil, ale ten článek žel nepaušalizuje - jen popisuje holá fakta a stav věcí - komu je na Ukrajině vzdávána pocta - a tady bych určitě souhlasil s Jaromírem - viz níže, jeho vyjádření - ano tady by se mělo razantně ozvat naše Ministerstvo zahraničí.

 3. Jaromír Vykoukal

  14. 4. 2023

  Odpovědět

  Musím se vrátit. CO NA TO LIPAVSKÝ, FIALA A ČERNOCHOVÁ? to co mi prošlo hlavou - uvedeno níže ohledně pojmenování významné ulice po zakladateli SS divize Galizien, muže jména: Volodymyr Kubijovyč. mi hlavou proběhlo opět. Válečné zločiny spáchané SS divizí Galizien 28. února 1944 vypálení a vyvraždění obce Huta Pieniacka (spolu s Němci a banderovci) 12. března 1944 masakr v klášteře a v přilehlé obci Podkamień (spolu s banderovci) 16. dubna 1944 masakr v obci Chodaczków Wielki 14. října 1944 vraždění vězňů v "cikánském" táboře v Belé 25. října 1944 popravy zajatců v Nižné Boci 29. října 1944 vraždění a rabování v Mladoňově u Lazů pod Makytou Divize bývala oslavována zprvu jen ukrajinskými nacionalisty, v současnosti je oslavována nejvyššími státními oficialitami, kritika SS divize Galizien je na Ukrajině dnes trestné.[10] Od roku 2010 se každoročně 28. dubna konal pochod na oslavu založení divize ve Lvově. V roce 2021 prošel pochod s požehnáním starosty Kyjeva Vitalije Klička i ulicemi hlavního města. Tento pochod byl odsouzen jmenovitě např. německým vyslanectvím v Kyjevě a izraelské ministerstvo zahraničí k akci zveřejnilo prohlášení: "Odsuzujeme pokračující glorifikaci nacistických kolaborantů a očekáváme, že ukrajinská vláda podobné jevy jednoznačně odsoudí a zabrání jejich opakování". Tak jak je to s tou Ukrajinou a její nákloností nacismu? Nebo je to nová forma projevu lásky, pravdy a demokracie v ukrajinském pojetí?

  • Daniel Žingor

   14. 4. 2023

   Odpovědět

   Myslím, že to je pro reálnou (vyhýbám se vědomě termínu demokratickou) budoucnost Ukrajiny naprosto zásadní. Bude schopna se vyrovnat se svojí brutálně antisemitskou historií? Ne, že by na tom byli Rusové v této oblasti lépe - ani v nejmenším, ale nebavíme se o Rusech, ale o tom, co se bude dít s Ukrajinou. My, když se zastavíme a ohlédneme, můžeme vidět ve své historii jisté světlé momenty, který nám dávají naději i pocit určité hrdosti (jistě je to pro nás postava TGM a jeho doba, pro mě taky určitě Václav Havel a jeho přístup), ale už když se dostaneme do "zlatého věku českého státu" - tedy vlády Karla IV., narazíme tam na strašáka, kostlivce ve skříni, v podobě antisemitismu. Ostudné dědictví. I dnes a u nás je nejběžnější argumentace "to byla jiná doba, tehdy to bylo naprosto normální a nejde to srovnávat s dneškem". A je vymalováno, dál to nemusíme řešit :\ naprosto ostudné a zahanbující! U Ukrajinců je to ještě podstatně horší - když se zastaví, ohlédnou a budou chtít vidět alespoň některé světlé momenty - jejich propojení s antisemitismem, i v těchto pro ně světlých okamžicích, je historické a dlouhodobé. Tím nejsem proruský trol - Rusové na tom určitě nejsou lépe. Taky jsem díky B...u nikdy nemusel řešit dilema jestli "za Stalinem, nebo za Hitlerem" to oni minimálně z části museli. Ukrajině upřímně držím palce a přeji jí, aby se s tím dokázala vypořádat.

 4. Jaromír Vykoukal

  14. 4. 2023

  Odpovědět

  Dnes se mi hlavou prohnalo jediné - to není možné. A představte si, ono to možné je.. Jak je to tedy s tím vzýváním zbraní SS na Ukrajině? Toto musí být pro ruskou propagandu jak kilometový nábojový pás. Za mě osobně... jsou věci co bychom jako stát, který za UKrajince i dýchá a hýká blahem nad tím jak zachraňuji svět, neměli tolerovat. Ozve se Lipavský, Pekarová a další?

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.