Praha Jeruzalém

Netanjahu a Smotrich zprávu bagatelizují, analytici prý „neznají sílu izraelské společnosti“.

Od: All Israel News 16. dubna 2023

Významná finanční ratingová agentura Moody’s snížila výhled izraelské ekonomiky z pozitivního na stabilní. Agentura zdůraznila „zhoršení správy Izraele“ s odkazem na hluboké rozpory v izraelské společnosti kvůli kontroverznímu plánu Netanjahuovy vlády na reformu soudnictví.

Moody’s v osmistránkové zprávě varovala, že politika Netanjahuovy vlády hrozí podkopáním základních izraelských institucí, včetně nezávislého soudnictví.

„Masové protesty sice vedly vládu k pozastavení legislativy a snaze o dialog s opozicí, ale způsob, jakým se vláda pokusila provést rozsáhlou reformu, aniž by hledala široký konsenzus, ukazuje na oslabení institucionální síly a předvídatelnosti politiky,“ uzavírá Moody’s zpráva.

Agentura Moody’s se nicméně rozhodla ponechat Izraeli úvěrový rating A1 s poukazem na „silný hospodářský růst a zlepšující se fiskální sílu“.

„Izraelská ekonomika v posledních několika letech rostla rychlým tempem, v průměru o 4,1 % po desetiletí do roku 2022, k čemuž významnou měrou přispěla globálně konkurenceschopná a stále více diverzifikovaná odvětví špičkových technologií,“ uvedla agentura Moody’s.

S odkazem na snížení výhledu izraelského úvěrového ratingu agenturou Moody’s izraelský opoziční lídr Jair Lapid vyčetl Netanjahuově vládě, že podkopává Izrael a ohrožuje živobytí Izraelců.

„Toto oznámení… je důkazem, že režimní převrat ohrožuje živobytí každého izraelského občana. Lži a pokusy svalovat vinu na jiné v tomto případě nepomohou,“ napsal Lapid na Twitteru.

Opoziční vůdce dále porovnal výkon Netanjahuovy vlády s předchozí Bennettovou-Lapidovou vládou.

„Fakta jsou jasná: vláda, kterou jsem vedl, jim předala silnou a prosperující ekonomiku, a pod dohledem (premiéra Benjamina) Netanjahua a (ministra financí Bezalela) Smotriche se vše hroutí,“ tvrdil Lapid.

„Měli by oznámit, že zastavují legislativní šílenství a že se postarají o ekonomiku a živobytí občanů země,“ uzavřel Lapid, který dříve za Netanjahua působil jako ministr financí.

Avigdor Liberman, další bývalý ministr financí a ostrý kritik Netanjahua, vládu odsoudil a prohlásil, že „ničí izraelskou ekonomiku“.

„Právě v dubnu loňského roku, kdy jsem byl ministrem financí, agentura Moody’s zvýšila výhled Izraele na pozitivní a já jsem zodpovědně opustil současnou vládu s rostoucí ekonomikou a rozpočtovým přebytkem ve výši přibližně 10 miliard NIS. A tady jsme po třech měsících na pokraji hospodářského kolapsu,“ řekl Liberman.

Reakce Netanjahuovy vlády byly překvapivě nápadně odlišné.

Premiér ve společném prohlášení se Smotrichem kritizoval rozhodnutí agentury Moody’s o snížení ekonomického ratingu.

„Obavy, které analytici Moody’s vyvolávají veřejným sporem a jeho dopadem na politickou a ekonomickou stabilitu Izraele, jsou přirozené pro ty, kteří neznají sílu izraelské společnosti,“ stojí ve společném prohlášení z Jeruzaléma.

Izraelský premiér a ministr financí dále zdůraznili robustnost izraelské ekonomiky.

„Analytici ratingové agentury Moody’s správně rozpoznali sílu izraelské ekonomiky ve všech ukazatelích a správné a odpovědné vedení ekonomiky, které vedeme, s moudrým řízením veřejných výdajů a v prosazování reforem podporujících růst.“

Netanjahu a Smotrich sice uznali současnou krizi izraelské společnosti, ale zároveň tvrdí, že židovský stát nakonec své současné problémy překoná.

„Jako ti, kdo věří v sílu izraelské společnosti, její jednotu a schopnost překonat spory a krize, jak to již mnohokrát v minulosti učinila, jsme přesvědčeni, že s Boží pomocí tomu tak bude i tentokrát.“

Mezitím přední izraelští ekonomové kritizovali postup vlády při snižování ekonomického ratingu agenturou Moody’s jako „odtržený od reality“.

Kromě toho izraelští přední ekonomové Netanjahuově vládě vyčetli, že si neoprávněně připisuje zásluhy za předchozí úspěchy Bennettovy-Lapidovy vlády, „jako je snížení deficitu a přijetí důležitých reforem, a navíc se chlubí nepodloženými sliby, které se opakují a vyslovují již mnoho let, a především ignorují obsah varování“.

17.04.2023 05:40 Daniel Žingor63Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jan Hora

  19. 4. 2023

  Odpovědět

  Ono i ratingové organisace dělají politiku...

 2. Jaromír Vykoukal

  17. 4. 2023

  Odpovědět

  Je to zajímavé, jak se se kde kdo cítí potřebu vyjadřovat k vnitrostátním záležitostem státu Izrael. A dávat rady, mentorovat a nabádat...Na druhou stranu, vidět izrael takto rozhozený je smutné..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.