Praha Jeruzalém

Prohlášení evropské představitelky popírá „bohatou historii“ Palestinců, lakuje „izraelský apartheid“ narůžovo a je v rozporu se závazkem EU dodržovat mezinárodní právo a lidská práva, uvedla Palestinská samospráva.

Od: United with Israel, 27. dubna 2023

Palestinská samospráva požaduje omluvu od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové za blahopřání Izraeli k 75. výročí Dne nezávislosti, který se slavil tento týden.

Von der Leyenová pochválila Stát Izrael a správně poznamenala, že je to „jediná demokracie na Blízkém východě“.

„Před sedmdesáti pěti lety se splnil sen, Den nezávislosti Izraele,“ uvedla Von der Leyenová v poselství prezidentu Isaacu Herzogovi a izraelskému lidu.

„Po největší tragédii v dějinách lidstva si židovský národ konečně mohl vybudovat domov v zemi zaslíbené,“ dodala.

„Dnes slavíme 75 let živoucí demokracie v srdci Blízkého východu. Sedmdesát pět let dynamiky, vynalézavosti a převratných inovací. Díky vám poušť doslova rozkvetla, jak jsem se mohla přesvědčit při své loňské návštěvě Negevu.

„Dnes také slavíme 75 let přátelství mezi Izraelem a Evropou. Máme toho společného víc, než by se mohlo zdát ze zeměpisu: naše společná kultura, naše hodnoty a statisíce dvojích evropsko-izraelských občanů mezi námi vytvořily hluboké pouto.

„Evropa a Izrael jsou povinni být přáteli a spojenci. Vaše svoboda je naší svobodou. Všechno nejlepší k narozeninám všem obyvatelům Izraele,“ uzavřela.

Jaký „stát Palestina“?

Palestinská samospráva se ohradila zejména proti jejímu výroku, že průkopníci židovského státu se zasloužili o rozkvět pouště, a tvrdila, že falšuje „bohatou historii“ Palestinců a lakuje „izraelský apartheid“ narůžovo.

„Stát Palestina odmítá nevhodné, nepravdivé a diskriminační výroky předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, zejména pak protipalestinský rasistický trop o ‚rozkvetlé poušti‘ ve vztahu k 75 let trvajícímu izraelskému koloniálnímu projektu pokračujícího vyvlastňování a vysídlování palestinského lidu a jeho země,“ uvádí se v prohlášení Palestinské samosprávy.

„Stát Palestina potvrzuje, že takový propagandistický diskurz dehumanizuje a vymazává palestinský lid a falšuje jeho bohatou historii a civilizaci. Stejně tak takové vyprávění udržuje trvalé a rasistické popírání Nakby a lakuje izraelskou nezákonnou okupaci a režim apartheidu narůžovo.

„Takové přijetí protipalestinské rétoriky podkopává postavení Evropské unie a vrhá vážné pochybnosti na její deklarovaný závazek vůči mezinárodnímu právu a lidským právům. Je to také zrada na evropských občanech, kteří takové rasistické vymazávání palestinského lidu neschvalují. Předsedkyně Ursula von der Leyenová jim i palestinskému lidu dluží omluvu.“

– Stát Palestina – MZV (@pmofa) 26. dubna 2023

Skutečné historické dokumenty ukazují, že skutečnými Palestinci jsou ve skutečnosti Židé.

Římští okupanti ve 2. století přejmenovali Zemi izraelskou na „Palestinu“, aby ponížili, demoralizovali a potrestali Židy, kteří tam žili, a minimalizovali židovskou identifikaci s touto zemí.

Název „Palestina“ je odvozen od starověkého vodního národa, Filištínů, který pravděpodobně pocházel z okolí Egejského moře a v průběhu starověku napadl Zemi izraelskou. Od té doby přestali existovat.

Až do roku 1948, kdy byl založen Stát Izrael, Arabové v oblasti odmítali termín „Palestina“, který v té době označoval jak Židy, tak Araby, a raději Svatou zemi nazývali „Jižní Sýrie“, zapadlá provincie Osmanské říše.

Zatímco v Koránu se název Palestina nevyskytuje ani jednou, v židovské Bibli se jeho hebrejský ekvivalent objevuje ne méně než 250krát.

30.04.2023 06:03 Daniel Žingor191Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

2 komentáře

  1. Jaromír Vykoukal

    2. 5. 2023

    Odpovědět

    Uršula je za to přísně potrestá. Nespíše jim pošle 100 milionů euro..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.