Praha Jeruzalém

Velitel jednotek Quds IRGC Esmail Ghaani se nedávno setkal s teroristickými vůdci v celém regionu, včetně některých působících v Sýrii a Iráku.

Írán verbuje Hamás a Hizballáh, své teroristické zástupce na Blízkém východě, aby koordinovaly útoky proti Izraeli, uvedl v pátek list The Wall Street Journal.

Podle zprávy Esmail Ghaani, který vede elitní jednotky Quds islámských revolučních gard, v posledních týdnech uspořádal řadu tajných setkání s vůdci teroristických skupin v celém regionu, včetně některých operujících v Sýrii a Iráku.

Ghaani byl jmenován nástupcem generála Qassema Soleimaniho, který byl eliminován při americkém leteckém útoku v Iráku v lednu 2020.

Šéf jednotek Quds byl minulý týden v Libanonu, kde se na íránské ambasádě v Bejrútu setkal s vůdci Hamasu, Hizballáhu a Islámského džihádu, uvedly zdroje The Wall Street Journal. Přibližně ve stejnou dobu jako tato setkání vypálili teroristé z jižního Libanonu na Izrael palbu raket, největší podobný útok od druhé libanonské války mezi Hizballáhem a Izraelem v roce 2006.

Podrobnosti o raketovém útoku byly dokončeny na setkáních generála Ghaaniho v Bejrútu, včetně schůzek s vůdcem Hamásu Ismailem Haniyehem a jeho zástupcem Salehem al-Arourim a šéfem Hizballáhu Hassanem Nasrallahem.

Rakety byly také odpáleny na Izrael z Gazy a Sýrie a Izrael odpověděl zahájením leteckých útoků proti teroristickým cílům v těchto oblastech.

The Wall Street Journal poznamenal, že snaha generála Ghaaniho sjednotit spojence Teheránu je ostrou eskalací nevyhlášené války mezi Íránem a Izraelem poté, co Izrael provedl stovky útoků namířených proti Íránu a jeho zástupcům na Blízkém východě.

To odráží také rostoucí vliv Ghaaniho, který obecně hrál tišší, méně viditelnou roli než jeho předchůdce Soleimani. Jeho nedávná práce na spolupráci Hizballáhu, Hamásu a dalších představuje rostoucí hrozbu pro Izrael a výzvu pro USA, uvádí zpráva.

Autor: Israel National News, 14. května 2023

15.04.2023 09:10 Kristýna Kupková168Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  15. 4. 2023

  Odpovědět

  Nový Jom Kippur - válka na třech frontách...

  • Daniel Žingor

   16. 4. 2023

   Odpovědět

   Mno - asi na čtyřech :\ + Gaza a Západní břeh...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.