Praha Jeruzalém

Podle čerstvého izraelského průzkumu veřejného mínění, který si nechalo zpracovat izraelské internetové zpravodajství Ma’ariv, by koalice izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ani politická opozice nebyly schopny sestavit novou většinovou vládu, pokud by se dnes konaly volby, které provedla společnost Panels Politics.

Od: All Israel News 27. května 2023

Izraelský politický systém vyžaduje pro sestavení většinové vlády minimálně 61 křesel ve 120členném parlamentu.

Netanjahuova strana Likud a strana Národní jednota by podle nového průzkumu, který provedla společnost Panels Politics, získaly v Knesetu po 27 křeslech.

Výsledky údajně ukázaly, že lídr opozice Jair Lapid a jeho strana Ješ Atid by získali 18 křesel. Sefardská ultraortodoxní strana Šas by získala devět křesel, zatímco aškenázská ultraortodoxní strana Sjednocený judaismus Tóry sedm křesel.

Strana Náboženský sionismus, která zasedá v Netanjahuově koalici, by podle výsledků průzkumu získala šest křesel, což je stejný počet mandátů jako arabská strana Hadaš-Ta’al a sekulární pravicová opoziční strana Jisrael Bejtenu Avigdora Libermana.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že krajně pravicová strana Židovská síla, další partner Likudu, by získala pět křesel, stejně jako levicová strana Merec, která byla v minulých volbách vyřazena.

Arabská islamistická strana Ra’am by získala jen čtyři ze 120 křesel.

Ještě před dvěma měsíci průzkumy naznačovaly, že strana Národní jednota, kterou vede bývalý ministr obrany Benny Gantz, předstihne Likud jako největší strana v Knesetu. Tehdy se také ukázalo, že větší počet dotázaných Izraelců upřednostňuje Gantze před Netanjahuem jako nejvhodnějšího kandidáta na premiéra.

Zdá se však, že Netanjahuova čísla pro Likud se po nedávné protiteroristické kampani „Štít a šíp“ proti teroristické skupině Islámský džihád sídlící v Gaze odrazila ode dna.

28.05.2023 05:41 Daniel Žingor35Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.