Praha Jeruzalém

Odvážná tajná operace skončila smrtí teroristů po tvrdé přestřelce. Bezpečnostní pracovníci a důstojníci Palestinské samosprávy, včetně vysokých velitelů, vyjádřili jejich rodinám soustrast.

Autor: Beth Stern, Sjednoceni s Izraelem, 5. května 2023

Složitá čtvrteční ranní operace s cílem dopadnout teroristy, kteří o svátku Pesach zavraždili Lucy, Maiu a Rinu Dee, zahrnovala použití vynalézavých metod, mezi něž patřili tajní agenti převlečení za ženy, drony, které shazovaly výbušniny, a pes, který byl žel při akci zabit.

Po obdržení přesných zpravodajských informací, které naznačovaly polohu operativců Hamásu Hassana Katana a Maada Mitzriho hluboko v Šekemu (Nábulus), se do akce zapojili IDF, Šabak a policie.

Video nahrané na sociálních sítích ukázalo malou skupinu sedmi lidí oblečených v civilním oblečení, jak cílevědomě prochází malými uličkami palestinského města Kasba (tržiště). Někteří z nich byli oblečeni jako ženy, měli na sobě dlouhé splývavé hábity a pokrývku hlavy známou jako hidžáb. Další skupina čtyř mužů je také vidět, jak kráčí úzkou uličkou, dva z nich vedou cestu oblečeni jako popeláři a nesou mezi sebou velký odpadkový koš a v jednu chvíli mávají žlutou látkou, aby ostatním naznačili určitý vchod.

Do operace bylo zapojeno celkem asi 200 těžce ozbrojených vojáků, z nichž někteří vytvořili ochranný perimetr a jiní se účastnili samotného zásahu v úkrytu. Jedním z účastníků byl pes jménem Django, který absolvoval stovky protiteroristických operací. Když se palestinští teroristé snažili pomoci svým zasaženým kamarádům, vypukla prudká přestřelka a Django byl podle izraelské policie zabit, když chránil svou jednotku před zbraněmi nepřítele.

Při střetu, který skončil smrtí vrahů a Ibrahima Hury, jemuž patřil byt, který Mitzri a Katan užívali od chvíle, kdy uprchli z místa činu v údolí Jordánu, bylo údajně zraněno asi osm palestinských ozbrojenců.

Dva teroristé zaútočili na Lucy Dee a její dvě dcery, které byly na cestě na rodinný výlet. Poté, co způsobili autonehodu, vystoupili z vozidla, přistoupili ke třem ženám uvnitř a znovu na ně vystřelili. Rina (16) a Maia (20) zemřely na místě, zatímco jejich matka zemřela v nemocnici o dva dny později.

Na akci se podílelo také letectvo, nad hlavami kroužily bezpilotní letouny a drony. Podle různých zpráv byl buď vyslán kamikadze dron, který se odpálil v bytě teroristů, nebo byl použit dron, který dovnitř shodil nárazový granát.

Izraelští představitelé od premiéra Benjamina Netanjahua až po starostu Efratu, kde rodina Deeových žije, tuto odvážnou operaci chválili a prohlásili, že dokazuje, že IDF dokáže zasáhnout teroristy, ať se skrývají kdekoli. Šin Bet neboli Šabak (Izraelská bezpečnostní agentura) pachatele téměř okamžitě identifikovala, našla jejich úkryt a až do provedení zásahu je sledovala.

O zdatnosti izraelských sil svědčí i skutečnost, že úspěšná, hodinu trvající operace proběhla za denního světla, nikoliv v noci, a bez zranění vojáků IDF. Přesné výsledky jsou působivé i proto, že jedinými třemi zabitými osobami byli vrazi a jejich hlavní komplic.

Bezpečnostní pracovníci a důstojníci Palestinské samosprávy, včetně vysokých velitelů, vyjádřili soustrast rodinám zemřelých teroristů, uvedl blogger Abu Ali Express.

07.05.2023 05:33 Daniel Žingor283Zdroj: United with Israel

2 komentáře

 1. Jan Hora

  7. 5. 2023

  Odpovědět

  Doporučuji film Beit-Lehem z roku 2013.

  • Daniel Žingor

   8. 5. 2023

   Odpovědět

   Neviděl jsem :) zkusím si to sehnat... díky...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.