Praha Jeruzalém

JERUZALÉM, IZRAEL – Američané jsou rozzuřeni tím, jak prezident Joe Biden řeší krizi na americko-mexické hranici.

Autor: Joel C. Rosenberg 23. května 2023

Přesněji řečeno, jak ji nezvládá.

Podle průzkumu veřejného mínění, který minulý měsíc zveřejnil server Politico, 58 % Američanů v sedmi státech, kde se vedou tyto pohraniční zápasy, nesouhlasí s tím, jak Biden řeší přistěhovalectví.

Pouze 32 % s ním souhlasí.

„Více než osm z deseti voličů – 82 % – se domnívá, že imigrační systém je nefunkční, a chtějí jak zvýšenou ochranu hranic, tak politiku, která zajistí cestu k občanství,“ uvedl Politico.

Není divu.

Jen od Bidenova nástupu do funkce v lednu 2021 vstoupilo do USA přes nezabezpečenou mexickou hranici nelegálně více než 5,7 milionu lidí.

V loňském roce bylo při pokusu o vstup do USA přes Mexiko zatčeno 98 osob, které FBI zařadila na seznam teroristů.

V letošním roce již toto číslo dosáhlo 83.

Kolik teroristů již vstoupilo do USA a nebylo chyceno?

Jaké hrůzné útoky plánují?

A jak brzy plánují udeřit?

Taková fakta a střízlivé otázky jako by byly vytržené přímo z mého nejnovějšího politického thrilleru The Libyan Diversion (Libyjská diverze), který minulý týden vyletěl nahoru a stal se prvním thrillerem o terorismu na Amazonu.

V románu proniknou teroristé z Blízkého východu přes Mexiko do Texasu a přivezou s sebou „špinavé“ jaderné bomby v naději, že se jim 11. září podaří provést jaderný útok.

Modlím se, aby se tento román nikdy nenaplnil, musím však říct, že mám větší obavy než kdy jindy.

A stejně jako mnoho Američanů jsem zděšen tím, jak málo Biden dělá pro ochranu americko-mexické hranice a pro ochranu životů, bezpečnosti, svobod a pracovních míst Američanů.

Ke cti jim slouží, že prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence to s ochranou hranic mysleli vážně.

Postavili 450 mil bezpečnostní zdi, na cestě k vybudování celkových 2 000 mil, které by tuto hranici uzavřely.

Posílili také počet agentů pohraniční stráže a vyjednali politiku „zůstat v Mexiku“.

Tyto a další snahy dramaticky zpomalily příliv lidí, kteří nelegálně vstupovali do USA.

Biden však všechna tato opatření zrušil – a zrušil i článek 42, což způsobilo, že se invaze vrátila v plné síle.

Jako dvojí občan USA a Izraele jsem však viděl odpověď, kterou by měl prezident Biden přijmout, nikoli odmítnout.

Hraniční zdi fungují – nejsou dokonalé, ale mohou výrazně snížit počet teroristů, obchodníků s drogami, lidmi a migrantů, kteří nelegálně vstupují do suverénní země.

23. června 2002, uprostřed zuřící druhé intifády – kdy palestinští teroristé vyhazovali do vzduchu izraelské kavárny, autobusy, školy a noční kluby a zabíjeli a mrzačili tisíce Izraelců, schválil premiér Ariel Šaron a jeho vláda výstavbu bezpečnostní hraniční zdi mezi územím, které se běžně označuje jako „vlastní Izrael“, a územím mezinárodně známým jako „Západní břeh“, kde žije většina Palestinců.

„Bariéra o celkové délce více než 700 kilometrů (asi 440 mil) vede z 15 % podél zelené linie nebo uvnitř Izraele a ze zbývajících 85 % uvnitř Judska a Samaří (Západního břehu Jordánu),“ uvedl deník Jerusalem Post.

Poté, co Šaron v roce 2005 stáhl všechny izraelské vojáky a osadníky z pásma Gazy a jednostranně předal kontrolu nad územím Palestinské samosprávě, vybudovaly IDF další bezpečnostní zeď mezi Izraelem a Gazou.

Oba tyto kroky byly kontroverzní.

Palestinská vláda, vlády mnoha evropských zemí a protiizraelské organizace po celém světě proti nim protestovaly.

Oba tyto kroky ovšem zafungovaly.

„Vojenské statistiky ukazují, že výrazně snížily počet útoků palestinských teroristů,“ poznamenal list Post. „Například počet sebevražedných atentátů klesl o více než 80 %, ze 73 v období od roku 2000 do července 2003 (ukončení prvního souvislého úseku) na 12 v období od srpna 2003 do konce roku 2006.“

To však neznamená, že veškerý terorismus byl zastaven.

Jakmile totiž teroristická skupina Hamás v roce 2006 převzala kontrolu nad Gazou a uvědomila si, že nemůže posílat sebevražedné atentátníky a další vrahy přímo do Izraele, přešla k odpalování raket přes bezpečnostní zeď na izraelské civilisty a k budování teroristických tunelů pod zdí, kterými vysílá džihádisty vraždit nevinné izraelské muže, ženy a děti.

V loňském roce, kdy začala nová série teroristických útoků, musely izraelské obranné síly 45kilometrový úsek, který byl vybudován jako důmyslný, vysoký plot, modernizovat na 18 metrů vysokou betonovou zeď.

V březnu však izraelský státní kontrolor vydal zprávu, v níž izraelským vládám – včetně Netanjahuovy vlády – vytýká, že zcela nedokončily bezpečnostní zeď na hranici mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu a že se nestarají o opravu děr a mezer ve stávající zdi.

„Podle zprávy vedlo rozhodnutí IDF a ministerstva obrany z roku 2017 přestat opravovat části bariéry, když je Palestinci poničili nebo zničili, k tomu, že účinnost bariéry klesla z 92 % funkčnosti v roce 2018 na pouhých 52 % funkčnosti do konce roku 2021,“ uvádí samostatná zpráva deníku Jerusalem Post.

Není pochyb o tom, že premiér Netanjahu se musí vrátit k práci na dokončení a opravě izraelského programu ochrany hranic, protože když byl rozpočtovou a provozní prioritou, zjevně fungoval.

Zároveň se prezident Biden musí poučit z izraelských zkušeností.

Částečně postavená bezpečnostní zeď podél americko-mexické hranice je k ničemu.

Aby zastavil invazi 5,7 milionu lidí – včetně teroristů a pašeráků, měl by Biden dokončit tuto hranici ihned.

24.05.2023 06:23 Daniel Žingor99Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.