Praha Jeruzalém

Americké ministerstvo financí loni zveřejnilo, že Islámský stát obdržel kryptografické dary, které později převedl na hotovost.

Autor: Ben Cohen, Algemeiner, 6. května 2023.

Izraelské úřady zabavily téměř 200 účtů umístěných na kryptoměnové burze Binance, které jsou údajně napojeny na palestinské a islamistické teroristické organizace, mezi nimiž je i ISIS.

Páteční vyšetřování agentury Reuters uvedlo, že několik z těchto účtů vlastnily palestinské firmy napojené na Hamás, jak vyplývá z dokumentů získaných od izraelského Národního úřadu pro boj proti financování terorismu (NBCTF).

Jeden z dokumentů NBCTF – příkaz k administrativnímu zabavení (ASO) – byl zveřejněn spolu se zprávou. V příkazu ASO, datovaném 12. ledna 2023 a podepsaném izraelským ministrem obrany Yoavem Galantem, jsou uvedeny dva účty Binance, které vlastní 28letý Palestinec jménem Osama Abuobayda, údajně napojený na ISIS. V textu ASO se uvádí, že Galant nařídil zabavení s cílem „zmařit činnost teroristické organizace Islámský stát (ISIS)“.

ASO vynechalo kritické podrobnosti, včetně dolarové hodnoty účtů vlastněných Abuobajdou. Volatilní sektor kryptoměn má v současné době celosvětovou hodnotu více než 1,2 bilionu dolarů, z čehož přibližně polovina připadá na přední digitální měnu bitcoin. ASO neuvedla, zda Abuobayda nakoupil bitcoin, jeden nebo více ze stovek „altcoinů“, které zaplavily trh, nebo jejich kombinaci.

Podle agentury Reuters americké ministerstvo financí loni zveřejnilo, že Islámský stát obdržel krypto-dary, které později převedl na hotovost, přičemž k prostředkům získal přístup prostřednictvím blíže nespecifikovaných platforem pro obchodování s kryptoměnami.

Regulační orgány na celém světě již dlouho vyzývají k přísnější kontrole kryptoburz, aby se zabránilo nelegálním aktivitám, od praní špinavých peněz až po financování terorismu. „Zabavení provedené izraelským NBCTF poukazuje na to, jak se vlády zaměřují na kryptografické společnosti ve snaze zabránit nelegální činnosti,“ poznamenala ve své zprávě agentura Reuters.

Společnost Binance, kterou v roce 2017 založil generální ředitel Changpeng Zhao, na svých internetových stránkách uvádí, že žádosti o informace od vlád a orgánů činných v trestním řízení posuzuje případ od případu a informace zveřejňuje podle zákonných požadavků.

V rozzlobené reakci na svém firemním blogu na tvrzení předložená agenturou Reuters společnost Binance obvinila zpravodajskou agenturu, že „záměrně vynechává kritická fakta, aby zapadla do jejich příběhu“.

Burza poznamenala, že „často přehlíženým faktem (nebo možná v tomto případě záměrně ignorovaným) je, že není možné, aby kryptografická burza (nebo kdokoli jiný) zablokovala nebo zrušila vklad digitálního aktiva, jakmile byla transakce ověřena v blockchainu. To je základní vlastnost všech transakcí s digitálními aktivy.“

V souvislosti s ISIS blogový příspěvek dále upozornil, že „je důležité objasnit, že špatní aktéři si neregistrují účty pod jmény svých zločineckých podniků. Proto náš tým spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a využívá informace, které jsou dostupné pouze jim, aby identifikoval osoby provozující účty pro nezákonné organizace.“

07.05.2023 05:14 Daniel Žingor50Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.