Praha Jeruzalém

Ultraortodoxní strany také vyjádřily frustraci z toho, že vláda nedodržuje koaliční dohody.

Od: All Israel News 7. května 2023

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir a další ministr z jeho strany Židovská síla se nezúčastnili plánovaného nedělního zasedání vládního kabinetu a nedostavili se ani na schůzku šéfů koaličních stran. Podle zdrojů měla být jejich neúčast projevem protestu.

Ben Gvirova strana Židovská síla údajně možná vystoupí z koaliční vlády, čímž přijde o šest ze svých 64 křesel v Knesetu.

Pravicová strana kritizuje vládu za to, že se jí nepodařilo splnit sliby z posledních voleb, například reformu soudnictví. Odsoudili také to, že vláda neprovádí cílenou likvidaci teroristů ani nereaguje na teroristické aktivity v Judeji a Samaří, včetně nedávných raketových útoků, které na Izrael z Gazy vypálila vládnoucí teroristická skupina Hamás. Ben Gvir navíc kritizoval ministra obrany Yoava Gallanta za vydání těl tří teroristů z Lvího doupěte Palestinské samosprávě.

Židovská síla minulý týden na protest proti „laxní reakci v Gaze“ vyhlásila bojkot zasedání Knesetu, na němž se bude hlasovat, a slíbila, že se bude i nadále zdržovat hlasování, dokud nebude přijata pravicovější politika.

„Tato vláda je pravicová a veřejnost nám nedala mandát k navrácení těl teroristů ani k upuštění od bombardování Gazy. Ještě není pozdě vést silnou a ofenzivní bezpečnostní politiku. Židovská síla bude i nadále chybět při hlasování, dokud izraelská vláda nezmění směr a nezačne prosazovat politiku, pro kterou byla zvolena,“ prohlásil Ben-Gvir.

Minulý týden izraelské politické strany Sjednocený judaismus Tóry (UTJ) a Šas vyjádřily zklamání nad tím, že vláda nedodržuje koaliční dohody.

Meir Poruš ze strany UTJ si stěžoval, že je premiér Benjamin Netanjahu požádal, aby schválily rozpočet před hlasováním o návrhu zákona o osvobození od daně nebo o obnovení legislativy týkající se reformy soudnictví.

„Chceme návrh zákona před rozpočtem a přehlasovací klauzuli v 61 (hlasováních). Pokud to nedokáže, ať jde domů,“ řekl Poruš.

Ve čtvrtek si mluvčí Šasu Ašer Medina postěžoval: „Tento týden začalo letní zasedání Knesetu a svět jde dál jako obvykle. Zločinné spiknutí s cílem odstranit předsedu strany Šas z vlády pokračuje, a náprava neexistuje?“ uvedl Medina.

Medina poznamenal, že strana Šas by měla bojkotovat jakékoli další hlasování, dokud nebude přijat tzv. Deriho zákon.

„Zákon o jmenování ministrů, který se zastavil na konci zimního zasedání, měl být tento týden zařazen na stůl Knesetu jako první a naši poslanci Knesetu to měli jasně oznámit: Nebudeme o ničem hlasovat, dokud tento zákon neprojde třemi čteními. Tečka,“ řekl Medina.

Vůdce Šasu Aryeh Deri raději nechce koalici působit problémy a k této otázce mlčí.

08.05.2023 05:33 Daniel Žingor70Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.