Praha Jeruzalém

Ministerstvo se chlubí celosvětovým vítězstvím v boji proti Islámskému džihádu a odvolává se na většinu podpůrných prohlášení během operace Štít a Šíp.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News, 14. května 2023

Izraelské ministerstvo zahraničí v neděli vyjádřilo spokojenost s podporou, které se zemi dostalo během právě ukončené operace Štít a šíp, a prohlásilo, že to ukázalo, že mezinárodní společenství chápe právo Izraele bránit se před útoky.

Ministr zahraničí Eli Cohen ocenil „tvrdou a profesionální diplomatickou práci“ svých zaměstnanců doma i ve světě za to, že „legitimita“ Izraele bránit se „zůstala stabilní po celou dobu operace, a dokonce se posílila“.

„Mezinárodní společenství chápe a podporuje Izrael v jeho akcích proti (palestinské) teroristické organizaci Islámský džihád (PIJ), která je zástupným cílem íránského teroristického režimu,“ řekl. „V rozhovorech s ministry zahraničí… a velvyslanci působícími v Izraeli jsem slyšel, že podporují právo Izraele bránit své občany.“

Cohen rovněž připsal diplomatům svého ministerstva zásluhu na tom, že ve středu, druhý den operace, bylo zablokováno prohlášení Rady bezpečnosti OSN kritické vůči Izraeli. Mimořádné zasedání svolané Spojenými arabskými emiráty skončilo bez takového symbolického prohlášení kvůli tomu, že Američané a britští vyslanci prohlásili, že ho nepodpoří, přestože také odsoudili raketovou palbu z Gazy.

Jeruzalém se obával, že prohlášení by stále stavělo teroristy na roveň jejich zamýšleným obětem, a úspěšně lobboval u svých přátel v Radě bezpečnosti, aby ho zablokovali.

Podle Israel National News představitelé ministerstva uvedli, že Jeruzalém získal „širokou podporu“ nejen veřejně, ale také „diplomatickými kanály“, tj. od zemí, které mohou mít vnitřní důvody, proč nechtějí být vnímány jako země podporující Izrael na úkor Palestinců.

Široká zahraniční podpora pro operaci přišla navzdory předpovědím západních diplomatů, kteří minulý týden pro deník Ha’aretz uvedli, že počet civilistů zabitých při atentátech IDF na tři vysoce postavené teroristy PIJ v prvních okamžicích operace ztíží Izraeli získání podpory pro jeho akce.

Izrael vyjádřil politování nad smrtí všech gazanských civilistů a zároveň poznamenal, že teroristé se dopouštěli válečných zločinů, když používali nebojující osoby jako lidské štíty. Tito představitelé rovněž poukázali na to, že zatímco IDF se zaměřuje pouze na teroristy a dokonce odvolává mise, pokud ví, že se v bezprostřední blízkosti nacházejí civilisté, teroristické organizace, jako jsou PIJ a Hamás, záměrně provádějí své útoky, ať už letecké nebo pozemní, na izraelské civilisty, což je rovněž nesporně válečný zločin.

Maďarsko, Rakousko, Nizozemsko, Austrálie a Spojené státy byly jen některé ze zemí, které odsoudily teroristické raketové útoky.

Podle IDF vypálila PIJ během pěti dnů operace na Izrael 1 469 střel, přičemž 437 z nich zachytil systém Iron Dome. Zhruba 20 % z nich dopadlo poblíž a zabilo několik obyvatel Gazy, včetně žen a dětí. Na izraelské straně byla zabita jedna židovská žena a jeden gazanský dělník a 77 osob bylo zraněno, většinou lehce. Tento počet zahrnuje více než 40 osob, které byly v důsledku raketové palby ošetřeny pro extrémní záchvaty úzkosti.

15.05.2023 05:43 Daniel Žingor166Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Petr Moravec

  18. 5. 2023

  Odpovědět

  A co Česká republika ?

  • Daniel Žingor

   19. 5. 2023

   Odpovědět

   ... ptal jsem se stejně - nepíšou - nevím :\...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.