Praha Jeruzalém

Někteří z protestujících se střetli s izraelskou policií a rozbili dveře u vchodu do parku u Jižní zdi v Jeruzalémě.

Od: All Israel News, 28. května 2023

Křesťanská modlitební akce u Západní zdi na Chrámové hoře v Jeruzalémě se dnes stala místem protestů.

Na jižních schodech Chrámové hory se dnes konala modlitební akce Půst Izajáše 62, které se zúčastnily různé křesťanské skupiny z celého světa. Podle západního křesťanského kalendáře je dnes den Letnic.

Velké shromáždění křesťanů přilákalo také nejméně dvě skupiny protestujících náboženských Židů.

Jedna skupina demonstrantů stála tváří v tvář modlitební akci a pomocí reproduktoru promítala rituální modlitby a zpěvy.

„Misionáři jděte domů!“ skandovala skupina několikrát.

(V Izraeli a mezi mnoha židovskými skupinami je pojem misionář negativním pojmem. Křesťané se podle nich snaží přimět Židy, aby opustili judaismus a přestali být Židy).

„Existují křesťanské misionářské organizace, které se snaží dostat k Západní zdi a do Izraele,“ odpověděl jeden z protestujících na otázku, proč demonstrují.

„Investují mnoho milionů a nikdo je ani nepozval, aby přišli. Proč je pro ně tato země důležitá?“ ptal se a zároveň tvrdil, že křesťanské skupiny se „záměrně snaží proniknout na naše nejsvětější místa“.

„My se tu prostě snažíme chránit to, co je nám drahé,“ dodal.

Zatímco tato skupina protestovala pokojně, navzdory použití reproduktorů, jiná skupina převážně radikální náboženské mládeže protestovala u vchodu do jeruzalémského archeologického parku. Protestující byli otevřenější a zapojili se do násilného strkání s izraelskou policií a vůči křesťanům, kteří se snažili dostat do parku.

Během potyček se rozbily jedny ze skleněných dveří do archeologického parku, když do nich jeden z protestujících strčil policistu.

„Je zde více než 100 misijních organizací. Snaží se zvýšit misijní činnost v Izraeli. Přišli jsme je zastavit,“ řekl jeden z věřících mladých lidí.

Dr. Wayne Hilsden, bývalý izraelský pastor jeruzalémské komunity King of Kings a spoluzakladatel organizace Fellowship of Israel Related Ministries (FIRM), řekl ALL ISRAEL NEWS, že v případě této akce nešlo o snahu křesťanů proniknout na židovská místa. Podle něj jde o „modlitbu za záchranu Jeruzaléma“.

Jeden z křesťanských věřících, kteří na akci vstupovali, řekl ALL ISRAEL NEWS: „Jsou Letnice a my chceme vidět působení Ducha svatého.“ Všichni křesťané se modlí za Jeruzalém.

Letničního shromáždění se zúčastnili křesťanští vedoucí bohoslužeb z celého světa spolu s evangelickými arabskými vedoucími bohoslužeb a mesiánskými židovskými bohoslužebnými týmy.

Jeden z mesiánských židovských vedoucích, který si přál zůstat v anonymitě, řekl: „Je to soukromá akce. Není to evangelizační akce.“ Kromě toho uvedl, že místní úřady daly k akci povolení.

„Od té doby, co se koalice dostala k moci, jsme rozhodně zaznamenali nárůst otevřených útoků,“ řekl.

„Určitě má vláda vliv na legitimizaci takovýchto protestů,“ dodal na otázku, zda nárůst útoků může souviset s nástupem koaliční vlády k moci.

K protestujícím, kteří se uchýlili ke strkání a pokřikování na účastníky akce, aby šli domů, řekl: „Myslím, že součástí poslání evangelikálních skupin je ‚nastavit druhou tvář‘ a milovat navzdory násilí a nenávisti. A to je možná to nejjasnější svědectví.“

Ariel Hyde z organizace Tree of Life Ministries řekl: „Myslím, že to byla úžasná, historická událost, že se k nám jako k tělu v Izraeli připojilo tolik věřících z celého světa, aby se modlili za spásu Izraele.“

„Je krásné vidět spojení mezi modlitbou za spásu Izraele a výzvou, aby evangelium šlo do celého světa,“ řekl Hyde. „Opravdu spolu souvisejí, a přesto je mnozí za posledních 2000 let nespojili.“

Hyde řekl, že mu protestující nevadili, a dodal, že ani mnoho účastníků nebylo jejich přítomností nijak rozrušeno.

„Bylo krásné vidět reakci věřících (na protestující). Viděl jsem věřící, že je to vyděsilo, všechen ten hluk a lidé, kteří se je snažili zastavit. Ale oni reagovali s láskou, dávali polibky a říkali protestujícím: „Milujeme vás. Žehnáme vám.““

„Myslím, že to ukazuje Ješuovu lásku, že láska přemáhá hněv a nenávist,“ dodal Hyde.

29.05.2023 05:43 Daniel Žingor294Zdroj: All Israel news

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    30. 5. 2023

    Odpovědět

    Zajímavá situace. Obdivuji křesťanské poutníky, že i přesto jak se k nim část populace v Izraeli chová, dokáží vytrvat a zůstal Izraeli přítelem.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.