Praha Jeruzalém

„Něco se změnilo,“ říká premiér po operaci Štít a Šíp. „Zpráva byla doručena.“

Od: World Israel News, 15. května 2023

Nedávná letecká kampaň Izraele proti teroristické organizaci Islámský džihád v pásmu Gazy obnovila odstrašující účinek Izraele v regionu, prohlásil v pondělí premiér Benjamin Netanjahu a přirovnal operaci ke konfliktu s Hamásem před dvěma lety.

V pondělí odpoledne Netanjahu při projevu na zasedání strany Likud označil operaci Štít a šíp za velký úspěch a definitivní vítězství nad Islámským džihádem a prohlásil, že pětidenní kampaň zlikvidovala polovinu vedení teroristické skupiny a obnovila klid v jižním Izraeli.

„Přijel jsem nyní z Aškelonu. Byl jsem v přístavu a potkal jsem usměvavé, šťastné lidi, kteří sedí v kavárnách a podporují odhodlaný boj vlády proti terorismu,“ řekl Netanjahu.

„Něco se změnilo. Přijeli jsme změnit odstrašující rovnici, a to ne poprvé. K nejvýznamnější změně v rovnováze odstrašení došlo před dvěma lety při operaci Strážce hradeb,“ pokračoval premiér s odkazem na konflikt s Hamásem z května 2021.

Netanjahu uvedl, že od operace před dvěma lety se Hamás vyhýbá raketovým útokům na Izrael.

„Od operace Strážce hradeb Hamás nevystřelil na naše území jedinou raketu. To je odradilo. Operace Strážce hradeb zasadila Hamásu nejtvrdší ránu v jeho historii a způsobila změnu v rovnici odstrašení, která již dva roky funguje.“

„Naším záměrem při operaci Štít a šíp bylo změnit rovnováhu odstrašení i vůči Islámskému džihádu. Rozdíl přichází nejen díky cíleným atentátům, které jsme prováděli po celých 16 let, co jsem premiérem, ale také díky tomu, že jsme tak činili klidně a efektivně.“

„Polovinu vedení Islámského džihádu jsme zlikvidovali překvapivým úderem a druhou polovinu během operace. Poselství bylo doručeno nejen v Gaze, ale všude kolem. Kdo nám škodí nebo plánuje škodit, zná význam slova ‚jeho krev je na jeho vlastní hlavě‘. Měníme rovnováhu odstrašení,“ řekl Netanjahu.

Netanjahu přislíbil, že každoroční pochod s vlajkami na Den Jeruzaléma se tento čtvrtek „uskuteční jako obvykle“ po tradiční trase.

16.05.2023 05:23 Daniel Žingor151Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    17. 5. 2023

    Odpovědět

    Ale houby. Skončilo to v půli cesty.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.