Praha Jeruzalém

Velení domobrany nařizuje obyvatelům obcí v blízkosti hranic s pásmem Gazy, aby až do odvolání zůstali v krytech.

Autor: Elad Benari 9. května 2023 4:21

IDF v noci na úterý oznámila zahájení operace Štít a šíp, v jejímž rámci se IDF a Izraelská bezpečnostní agentura (Šin Bet) zaměřily na velitele severní divize teroristické organizace Islámský džihád v Gaze, který je zodpovědný za raketovou palbu na Izrael v uplynulém měsíci, na vysokého operativce a koordinátora terorismu v Judeji a Samaří z Gazy a na tajemníka vojenské rady.

Jedním z odstraněných teroristů je Chalíl Bahitini, odpovědný za raketovou palbu na Izrael v uplynulém měsíci. Bahitini je vysokým operačním důstojníkem Islámského džihádu a velitelem severní divize v Gaze.

Bahitini byl pověřen schvalováním a prováděním veškerých teroristických aktivit ze severní Gazy a také plánováním a řízením teroristických útoků na izraelské civilisty a plánovanou střelbou na Izrael v nejbližší budoucnosti.

Bahitini, 44 let, žil ve městě Gaza. Svou činnost v Islámském džihádu zahájil koncem 90. let a v průběhu let se podílel na mnoha teroristických činech proti Izraeli, včetně – sebevražedných bombových útoků, výbušných útoků, raketového ostřelování a řízení teroristických aktivit v Judeji a Samaří.

Po likvidaci Tayseera Jabriho během operace „Breaking Dawn“ v srpnu 2022 převzal Bahitini jeho pozici. Bahitini byl členem vojenské rady teroristické organizace a měl přímé a aktivní kontakty s vysokými členy politického byra Islámského džihádu.

Druhým vysoce postaveným teroristou Islámského džihádu, který byl odstraněn, byl Tarek Az Aldin, který z Gazy řídil operace Islámského džihádu v Judeji a Samaří. V poslední době plánoval a řídil několik útoků proti izraelským civilistům. Devětačtyřicetiletý Az Aldin pochází z A’arbe v Samaří.

V posledních letech byl Az Aldin povýšen ve velitelském sboru organizace. Byl pověřen koordinací činnosti Islámského džihádu v Judeji a Samaří a také převodem finančních prostředků na terorismus z Gazy do Judeji a Samaří.

Az Aldin byl rovněž odpovědný za znepokojující podněcující obsah teroristické organizace v Izraeli, který měl propagovat a podporovat teroristické útoky na izraelské civilisty.

Zlikvidován byl také Jahed Ahnam, tajemník pro spolupráci teroristické organizace v Gaze.

Dvaašedesátiletý Ahnam, který bydlel v Rafiah, byl jedním z nejvyšších členů organizace, dříve působil v klíčových funkcích v teroristické organizaci, včetně velitele jižní brigády Islámského džihádu v Gaze a tajemníka vojenské rady.

Ve své poslední funkci byl pověřen koordinací převodů zbraní a peněz mezi teroristickou organizací Hamás a Islámským džihádem.

Ahnam působil při podpoře terorismu v Gaze, Judeji a Samaří a po celém světě.

Kromě toho se IDF zaměřila na další teroristické cíle patřící teroristické organizaci Islámský džihád.

Mezitím velení domácí fronty nařídilo obyvatelům obcí v blízkosti hranic s pásmem Gazy, aby až do odvolání zůstali v blízkosti krytů.

Velení domobrany rovněž oznámilo, že až do středy 18:00 nebude probíhat vyučování v nejbližším okolí Gazy, západním Lachiši, západním Negevu, Lachiši a v centrálním Negevu.

V těchto oblastech budou povolena shromáždění do 10 osob na volném prostranství a do 100 osob uvnitř budovy. příchod na pracoviště bude povolen pouze v případě, že bude možné se v dostatečném časovém předstihu dostat do chráněného prostoru.

V ostatních oblastech Izraele nejsou žádná omezení.

Kromě toho generálmajor Ghasan Alyan, vedoucí jednotky pro koordinaci vládních aktivit na územích, oznámil uzavření přechodů Erez a Kerem Šalom pro průchod osob a zboží z pásma Gazy do Izraele – a naopak.

Rozhodnutí vstoupí v platnost okamžitě a bude platit až do odvolání.

Ministr financí Bezalel Smotrich se vyjádřil k izraelským úderům v Gaze a na Twitteru napsal: „Občané Izraele jsou v dobrých rukou. Děkuji IDF a bezpečnostním složkám za provedení a premiérovi a ministrovi obrany za vedení tohoto kroku. Velké objetí obyvatelům jihu a poděkování občanům Izraele, kteří dávají svou důvěru, i když není možné říci vše v reálném čase. IDF jsou připraveny pokračovat.“

K úderům se na svém účtu na Twitteru vyjádřil také ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, který napsal: „Už bylo na čase!“.

Ministr obrany Yoav Gallant se vyjádřil k likvidaci teroristů a na svém twitterovém účtu napsal: „IDF a Šin Bet dnes v noci přesně splnily svou misi proti vedení Islámského džihádu v pásmu Gazy. Každý terorista, který ublíží občanům Izraele, bude litovat. Naše nepřátele budeme pronásledovat a dostihneme je.“

09.05.2023 05:11 Daniel Žingor208Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  9. 5. 2023

  Odpovědět

  No teda. To muselo Islámským džihádem dost otřást. Po delší době zjistil, že ani jeho vrcholoví představitelé nejsou nedotknutelní... jsem zvědavý jaká bude odveta.

  • Daniel Žingor

   10. 5. 2023

   Odpovědět

   ... a Izraelci se sjednotili :)

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.