Praha Jeruzalém

IDF zveřejnila zvukový záznam ze začátku operace Štít a Šíp.

Od: Israel National News 14. května 2023 19:41

IDF shrnula operaci Štít a šíp, která skončila včera večer (v sobotu) příměřím zprostředkovaným Egyptem.

„Operace byla provedena po období, kdy Islámský džihád prováděl destabilizující činnost a nepřetržitě ostřeloval obce na jihu země.“

„Začala iniciativou, při níž jsme zlikvidovali tři vysoké představitele organizace ve stejnou dobu a na třech různých místech. Od úvodního úderu a po celou dobu operace dosahovala IDF stále větších úspěchů. S pokračující střelbou pokračovala i odveta – v podobě atentátů na vysoké představitele, poškození infrastruktury a výroby raket spolu se značným úsilím při vyhledávání a zasahování oddílů odpalovačů raket, minometů a protitankových raket,“ uvedla armáda.

„Operace ukázala na vysoce kvalitní zpravodajské informace IDF a Šin Bet spolu s vysokou operační schopností IDF přesně lokalizovat a zaútočit na cíle, přičemž se v maximální možné míře vyhnula poškození nezúčastněných osob,“ dodala IDF.

Během operace bylo při úderech IDF zabito šest vysokých představitelů teroristické organizace Islámský džihád.

Počínaje Jihadem Ghannamem, Tareqem Izzeldeenem a Chalilem Al-Bahtinim v úvodních salvách operace. Ghannam byl tajemníkem vojenské rady brigád al-Kuds, vojenského křídla teroristické organizace, Izzeldeen měl na starosti mnoho operací Islámského džihádu v Judeji a Samaří a Khalil Al-Bahtini byl velitelem severní oblasti brigád al-Kuds.

IDF zveřejnila zvukový záznam z počátku konfliktu, v němž bylo pilotům IAF sděleno, že se „uděluje souhlas se všemi třemi údery“ na velitele Islámského džihádu.

O dva dny později byl zabit Ali Ghali, velitel raketometných sil Islámského džihádu, a jeho zástupce Ahmed Abu-Deka. Ghali a Abu-Deka byli minulý týden zodpovědní za vypálení stovek raket na Izrael.

V pátek byl zabit Ayeed Alhuseni, vedoucí operačního oddělení Islámského džihádu v pásmu Gazy.

Během operace bylo zabito dalších patnáct teroristů.

Během operace IDF zaútočila na 278 teroristických cílů ze země, vzduchu i moře, včetně: osmi vojenských stanovišť, 122 odpalovacích zařízení řízených střel, 12 míst pro výrobu munice, 19 velitelských středisek a 63 míst pro odpalování raket.

Teroristé během konfliktu vypálili na Izrael 1 468 raket a minometů. V Gaze dopadlo 290 raket, aniž by překročily hranici, a zabily několik civilistů. Systémy protiraketové obrany Iron Dome a David’s Sling zachytily 430 raket, které byly vypáleny na obydlené oblasti, což představuje 95% úspěšnost zachycení. Byla zabita jedna izraelská civilistka, když raketa zasáhla obytnou budovu v Rehovotu.

15.05.2023 06:04 Daniel Žingor146Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.