Praha Jeruzalém

Někdejší rocková skupina Pink Floyd už před lety dala najevo svůj zájem o živočišný druh prase domácí. Jedna z jejich písní se jmenovala „Pigs on the Wings“ (Prasata na křídlech).

Autor: Mojmír Kallus, 25. května 2023, Jeruzalém

Její bývalý frontman Roger Waters nám teď dává lépe pochopit, co tím tehdy asi myslel. Přitom není pochyb, že oni sudokopytníci jsou v tom nevinně. Je to o nás, lidech.

Waters, kterého mezitím jeho bývalý spoluhráč, kytarista David Gilmour, označuje za „prohnilého antisemitu“, je v těchto dnech na evropském turné. O titulky se postaraly už snahy zakázat jeho vystoupení ve Frankfurtu, což tamní soud nakonec zvrátil. Svoboda projevu má přednost, což lze v dnešní době spíš přivítat. Nicméně na nechutnosti Watersova vystupování to nic nemění.

Podle zpráv izraelského tisku vystoupil v těchto dnech v Berlíně v uniformě SS a přirovnal Anne Frankovou, kterou zavraždili nacisté z principu proto, že byla Židovka, mimo jiné k palestinské novinářce Abu Akleh, která zahynula nešťastnou náhodou při přestřelce mezi teroristy a izraelskými vojáky, nebo k americké aktivistce Rachel Corrie, která, nedbajíc bezpečnostních pokynů, schválně vyhledala smrt pod koly izraelského buldozeru v pásmu Gazy před 20 lety.

Srovnávání izraelských obranných akcí s nacistickou genocidou je podle uznávané mezinárodní definice IHRA jedním z projevů antisemitismu. To je právní stránka věci. Nechutnost Watersových projevů právě v Berlíně, odkud byly tisíce Židů odváženy do vyhlazovacích táborů, je do nebe volající.

Waters současně provozuje neméně zavrženíhodnou morální ekvivalenci: podle něj kdo se brání agresi, je stejný jako ten, kdo agresi rozpoutal. Aby nebylo mýlky, Roger Waters se staví na stranu Ruska v jeho agresi proti Ukrajině (kvůli čemuž ho Poláci prohlásili za „osobu non grata“ ve své zemi) a obecně opakuje rozšířené konspirační teorie, v nichž „prasata“ jsou symbolem těch, „kdo ovládají svět“. Tato fráze je oblíbeným heslem antisemitů, kteří z této snahy obviňují Židy, přesně v souladu s podvrhem ruské tajné služby, která přivedla na svět tzv. „Protokoly sionských mudrců“.

Kdo se v této situaci chová jako vepř ve smyslu českého jazykového úzu, o tom není sporu. Roger Waters patrně neúmyslně veřejně ukazuje, že antisemitismus je prostě prasárna. Toto hodnocení v našem prostředí už před více než 120 lety prosadil TGM a je dobře se v tomto názoru utvrdit. Kdoví, kolik vepřů se tady ještě bude veřejně producírovat.

26.05.2023 05:06 Mojmír Kallus294Zdroj: Redakce israel.cz

1 komentář

  1. Kuras Richard

    26. 5. 2023

    Odpovědět

    je to antisemitské PRASA GRCAM Z NEHO

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.