Praha Jeruzalém

Izraelci oslavili a oslavují osvobození východní části města v roce 1967 energií a mládím.

Autor: Šimon Šerman, JNS, 18. května 2023

Po celém Izraeli ve čtvrtek probíhaly oslavy Dne Jeruzaléma, státního svátku připomínajícího znovusjednocení města v šestidenní válce.

Hlavním rysem oslav je každoroční pochod s vlajkami, při němž ulicemi Jeruzaléma procházejí desetitisíce lidí mávajících izraelskými vlajkami, které symbolizují jednotu města.

Letos se průvod vydal po tradiční trase z centra města a pokračoval ulicemi Krále Jiřího a Agrona, než dorazil k hradbám Starého města. Poté se průvod rozdělí, ženy pokračovaly Jaffskou bránou a muži Damašskou bránou, než se opět setkali u Západní zdi.

Pochod nepokračoval na přilehlý komplex Chrámové hory, nejposvátnějšího místa judaismu, kvůli omezením židovské přítomnosti na tomto místě.

Letošního pochodu se zúčastnily desítky tisíc Izraelců všech věkových kategorií a národností, kteří pochodovali s vlajkami a oblečeni v tradičním modrobílém oděvu a společně zpívali náboženské a vlastenecké písně.

„Na tento pochod jsem přišel již potřetí a má neuvěřitelnou energii, je opravdu cítit, jak se národ spojuje,“ řekl JNS Yotam Ariel z Petach Tikvy. „Každý rok s sebou beru celou rodinu, protože je důležité, aby děti cítily sounáležitost s tímto městem.“

Do davu na pochodu se vmísilo ohromné množství mladých lidí, kteří oslavovali hlavní město židovského státu.

„Právě jsem se na víkend vrátil z armády a hned jsem zamířil do Jeruzaléma, abych se zúčastnil pochodu. Toto město je srdcem naší země a my to musíme dát najevo,“ řekl JNS Nadav Richter z Arielu.

Několik teroristických skupin vydalo ve dnech předcházejících čtvrtečním oslavám řadu výhrůžek vůči Izraeli. Ve středu jeden z představitelů Palestinské samosprávy prohlásil, že si Izrael „zahrává s ohněm“. Později téhož dne Salah al Bardwil, člen politického byra Hamásu, varoval, že „pochod sionistických vlajek neprojde a odpověď nevyhnutelně přijde“.

Policie nasadila 3 500 policistů, přičemž 2 500 jich pracovalo výhradně podél plánované trasy. Ve čtvrtek policie uvedla, že se pochod vyvíjí pokojně a nekonfliktně.

„Tu a tam se objevilo několik dětí, které dělaly problémy, ale rychle jsme je oslovili a situaci uklidnili. Jinak panuje velmi příjemná atmosféra a všichni se dobře baví. Nakonec je tento pochod o oslavě,“ řekl JNS mluvčí mezinárodní policie nadrotmistr Dean Elsdunne.

„Chceme vyvrátit myšlenku, že jde o provokaci nebo podněcování; je to slavnostní akce, při níž se téměř všichni chovají uctivě a spolupracují s policií,“ dodal.

I několik nežidovských osob přišlo vyjádřit svou podporu.

„Jsme tu jen na dovolené, ale slyšeli jsme o pochodu s vlajkami a chtěli jsme se připojit. Toto město je středem světa a je dobře, že je nerozdělené jako věčné hlavní město židovského národa,“ řekla JNS Monica Bilberová, členka evangelikální křesťanské komunity, která přijela z Nashvillu ve státě Tennesee.

Pochodu se zúčastnilo také mnoho členů izraelské vlády, včetně ministrů kabinetu, členů Knesetu a místních představitelů.

Ministr financí Bezalel Smotrich vedl skupinu kolegů poslanců za Náboženský sionismus, mezi nimiž byli Simcha Rothman, Michal Waldiger, Ohad Tal a Zvi Sukkot.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir byl podél trasy obklopen davy příznivců. „Díky Bohu jsou tu desetitisíce lidí. Jeruzalém je navždy náš,“ řekl.

Náměstkyně jeruzalémského starosty Fleur Hassan-Nahoumová, která se akce rovněž zúčastnila, řekla: „Je úžasné vidět mladé i staré, jak oslavují znovusjednocení našeho věčného hlavního města.“

„Jeruzalém není jen naším moderním hlavním městem, ale také důvodem, proč jsme se před třemi tisíci lety stali sjednoceným národem,“ řekla JNS.

Hassan-Nahoumová kritizovala pokusy o zmar a politizaci pochodu.

„Některé zahraniční elementy stále neuznávají znovusjednocení našeho hlavního města, a tak se snaží zlotřilým způsobem pošpiňovat to, co se zde děje,“ řekla a dodala: „99,9 % lidí pochoduje v lásce, zpěvu a radosti.“

„Žel vždy bude pár shnilých jablek v košíku, na které se tisk zaměřuje, aby oslavu charakterizoval jako radikálně nacionalistickou, ale to není duch tohoto pochodu,“ dodala Hassan-Nahoumová.

19.05.2023 05:45 Daniel Žingor139Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.