Praha Jeruzalém

Ke střelbě se přihlásily Brigády mučedníků al-Aksá, které jsou napojeny na frakci Fatah prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Od: World Israel News, 30. května 2023

Palestinský terorista v úterý ráno poblíž židovské obce Hermesh v severozápadním Samaří postřelil izraelského civilistu.

Dvaatřicetiletý Meir Tamari utrpěl střelné poranění horní části těla a byl ošetřen na místě, poté byl evakuován vrtulníkem do nemocnice, uvedli zdravotníci Magen David Adom.

V bezvědomí a v kritickém stavu dorazil do lékařského centra Hillel Yaffe v Hadeře, kde byl prohlášen za mrtvého.

„Zraněný muž přijel se smrtelným zraněním. Žel i přes veškerou snahu lékařů musel tým konstatovat jeho smrt. Rodina byla vyrozuměna. Nemocnice sdílí smutek rodiny,“ uvedla nemocnice v prohlášení.

Izraelské síly zahájily pátrání po střelci, který z místa činu uprchl.

Ke střelbě se přihlásily Brigády mučedníků al-Aksá, které jsou napojeny na frakci Fatah prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

„Bylo to ložené. Kdyby bylo kontrolní stanoviště aktivní, útoku bychom se vyhnuli,“ obvinil Yossi Dagan, šéf regionální rady Samaří, s tím, že na místě nebyli přítomni žádní vojáci IDF, uvedla JNS.

„Toto je realita, když kontrolní stanoviště neexistují a terorista může volně chodit a volně se vracet a pět minut poté, co střílel, pije kávu ve svém domě ve vesnici. Stojí nás to krev,“ řekl Dagan.

Nebylo to poprvé, co Dagan naříkal nad nedostatkem bezpečnosti židovských obcí v Judeji a Samaří. Jen minulý týden například zopakoval svůj požadavek poté, co žena a její čtyři dcery jen o vlásek unikly smrti, když na jejich auto na silnici v Samaří střílel terorista.

„Nemůžeme se stále spoléhat na zázraky,“ řekl šéf Rady po tomto incidentu. „Jen pár minut odtud byli (v Huwaře) zavražděni Hallel a Yagel Yanivovi. Teroristických útoků je tolik. Žel tato vláda zatím nezměnila svůj přístup a já říkám premiérovi a ministrovi obrany a všem ministrům: Vláda nese přímou odpovědnost za zhoršení bezpečnosti.“

„Nebudeme souhlasit s tím, aby v centru Státu Izrael jezdily vzácné rodiny, jako je tato, a cítily se jako lovené kachny,“ dodal.

„Naše země je ve válce“

Starosta regionální rady Guš Ecion Šlomo Ne’eman, předseda Rady Ješa, se připojil k Daganově výzvě k důraznější reakci na vlnu teroru.

„Byl to vážný útok, tohoto Žida, obyvatele Hermeše, zavraždili teroristé, kteří jsou financováni Palestinskou samosprávou. Sdílíme zármutek rodiny a jeho příbuzných,“ řekl.

„Žel i tato strašlivá vražda byla jasně předvídatelná. Za poslední měsíc došlo k desítkám střeleckých teroristických útoků, zejména v severním Samaří. Nejde o ojedinělé střelecké útoky, ale o vlnu terorismu, která téměř denně postihuje občany Státu Izrael. Znovu požadujeme, aby bezpečnostní složky a vláda upřednostnily bezpečnost obyvatel Judska a Samaří. Okamžitou odpovědí je tvrdý postup proti teroristům a provedení operace s cílem zabavit jejich zbraně, dokud nebudou vyčerpány zásoby Palestinské autonomie.“

„Naše země je ve válce. A očekáváme skutečnou válku proti brutálnímu nepříteli,“ prohlásil.

31.05.2023 05:19 Daniel Žingor121Zdroj: World Israel News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.