Praha Jeruzalém

„Od útoku židovskou komunitu na Džerbě nenavštívil ani nekontaktoval žádný člen vlády,“ uvedl rabín Pinchas Goldschmidt z Konference evropských rabínů.

Od: JNS, 16. května 2023

Mezi zavražděnými 9. května poblíž tuniské synagogy byli i dva židovští bratranci. O čtyři dny později tuniský prezident Kais Saíd přirovnal židovský stát k nacistickému Německu.

„Zatímco Tunisané chránili Židy během holocaustu, dnes jsou v Gaze bombardováni staří lidé, ženy a děti,“ řekl.

Rabín Pinchas Goldschmidt, předseda Konference evropských rabínů, vyzval evropské vlády, aby odsoudily Saídův výrok, který podle něj naznačuje, „že tuniské židovské obyvatelstvo je zodpovědné za bombardování Gazy“.

„Takovými bezohlednými výroky prezident pokračuje v podněcování další nenávisti, a nedej nebe dokonce útoků proti židovské komunitě v zemi,“ řekl Goldschmidt. „Od útoku židovskou komunitu na Džerbě nenavštívil ani nekontaktoval žádný člen vlády. Tuniský prezident spolu s příslušnými úřady by naopak měli židovské komunitě nabídnout podporu a snažit se zajistit její bezpečnost.“

Třicetiletý Aviel Haddad, který měl dvojí izraelsko-tuniské občanství, byl zavražděn 9. května spolu se svým bratrancem Benjaminem Haddadem, 42letým francouzským občanem. Tři bezpečnostní pracovníci byli rovněž zabiti, když příslušník tuniské národní gardy zahájil 9. května palbu na lidi poblíž synagogy Ghriba, když probíhaly oslavy Lag B’Omer. Desítka dalších osob byla zraněna.

Haddad byl pohřben v Izraeli 12. května.

17.05.2023 05:21 Daniel Žingor136Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    17. 5. 2023

    Odpovědět

    Normální reakce správného Araba a muslima. Zabíjet židy je OK, když se žid brání, je zločinec.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.