Praha Jeruzalém

Německý diplomat promluvil během cesty pořádané organizacemi Peace Now, Yesh Din a Emek Shaveh.

Od: JNS, 25. května 2023

Německý diplomat Sven Kühn von Burgsdorff, který zastupuje Evropskou unii v Judeji, Samaří a Gaze, ve středu během návštěvy Samaří prohlásil: „Neexistuje nic takového jako Oblast B a C, celé je to Palestina“.

Oblasti A, B a C jsou tři správní zóny v Judeji a Samaří zřízené na základě dohod z Osla. Oblast A je pod civilní a bezpečnostní kontrolou Palestinské samosprávy. Oblast B podléhá civilní kontrole Palestinské autonomie, ale společné izraelsko-palestinské bezpečnosti. Oblast C, zhruba 60 % území, je plně pod izraelskou civilní a vojenskou kontrolou.

Von Burgsdorff také uvedl, že „to, co vidíme v Homeši, není jen porušením mezinárodního práva … je to porušení izraelského vnitrostátního práva“.

Narážel tím na březnové hlasování Knesetu o zrušení článků zákona z roku 2005, který zakazuje Izraelcům pobývat ve čtyřech obcích v severním Samaří – Homeš, Sa-Nur, Ganim a Kadim -, které byly evakuovány během odsunu.

EU ve středu vydala prohlášení, v němž uvedla, že je „vážně znepokojena rozhodnutím izraelských úřadů povolit izraelským občanům trvalou přítomnost na stanovišti v Homeši a odsuzuje je“.

Von Burgsdorff se vyjádřil během cesty pro vysoké diplomaty EU, kterou uspořádaly tři levicové izraelské nevládní organizace vystupující proti židovskému osídlení v Judeji a Samaří – Peace Now, Yesh Din a Emek Shaveh.

Součástí cesty byla návštěva archeologické lokality Sebastia (biblický Šomron), hlavního města severního izraelského království v osmém a devátém století před naším letopočtem.

Skupina se také setkala s Palestinci z vesnice Burqa s výhledem na Homesh.

Peace Now ve svém prohlášení uvedla: „Nejextrémnější a nejnebezpečnější vláda v dějinách země nás táhne do katastrofy. Místo toho, aby evakuovala základnu v Homeši a postarala se o bezpečnost, investuje vláda naše prostředky do rozvoje oblasti, odměňuje kriminalitu, násilí a loupeže a poškozuje bezpečnost.“

Hnutí osadníků Nachala návštěvu skupiny odsoudilo: „Spolupráce mezi ‚Peace Now‘ a evropskými představiteli s cílem podkopat židovské pozice v severním Samaří ilustruje směšnou a absurdní situaci představitelů hnutí a celé iniciativy.

„Název Homeš je podle pěti dcer Selofedových, které se ve své lásce k zemi Izrael (Kniha Numeri) odmítly vzdát její fyzické části.

„Město Šomron bylo založeno 1500 let před narozením římského císaře Sebastiána (Augusta – řecký sebastos, tedy „ctihodný“, je překladem latinského augustus). Neznalost a hloupost vedou skupinu ‚Mír teď‘ a Evropskou unii k ústí propasti,“ uvedlo Hnutí za osídlení Nachala.

Dokument Evropské unie, který unikl ke konci roku 2022 a který nastiňuje strategii EU, jež má pomoci rozšířit palestinskou kontrolu nad oblastí C v Judeji a Samaří, odhaluje „hrubé porušení suverenity a jurisdikce Izraele ze strany údajných spojenců“, řekla tehdy JNS Naomi Kahnová, ředitelka mezinárodního oddělení izraelské nevládní organizace Regavim, která se zabývá pozemkovými otázkami.

EU dlouhodobě aktivně podporuje palestinskou stranu konfliktu a požaduje, aby Izrael nevystěhovával nelegální palestinské squattery, a zároveň se snaží na místě zjistit skutečnosti, které jsou v rozporu se zájmy Izraele, jak dokumentuje nevládní organizace Regavim.

Na této zprávě se podílel server World Israel News.

28.05.2023 05:17 Daniel Žingor135Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jan Hora

    28. 5. 2023

    Odpovědět

    EU je banda levičáků. A problém nejen evropských levičáků je, že pokud nejsou u moci tak "...vláda investuje naše prostředky..." namísto "...naše vláda investuje prostředky...".

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.