Praha Jeruzalém

„Máme schopnosti a ostatní mají také schopnosti,“ řekl Halevi na konferenci v Herzliji.

Od: Reuters a Algemeiner, 24. května 2023

Vysoce postavený izraelský generál v úterý nadnesl vyhlídku na „akci“ proti Íránu, i když poradce premiéra Benjamina Netanjahua pro národní bezpečnost zlehčoval jakoukoli bezprostřední hrozbu, kterou představuje nové podzemní jaderné zařízení, jež Teherán kope.

Snahy světových mocností vyjednat nová omezení íránského obohacování uranu a dalších projektů s potenciálem výroby bomb byly dosud bezvýsledné, což podnítilo dlouho živené hrozby Izraele, že pokud bude považovat diplomacii za slepou uličku, přistoupí k použití síly.

„Írán pokročil s obohacováním uranu dále než kdykoli předtím… Na obzoru je negativní vývoj, který by mohl vést k (vojenské) akci,“ řekl v projevu generálporučík Herzi Halevi, velitel izraelských ozbrojených sil.

Neupřesnil, o jaký vývoj by se mohlo jednat, ani jaká opatření by mohla být přijata a kým.

„Máme schopnosti a ostatní mají také schopnosti,“ řekl Halevi na konferenci v Herzliji, mezinárodním bezpečnostním fóru, ve zjevné narážce na amerického spojence Izraele.

Odborníci se rozcházejí v názoru na to, zda má izraelská armáda dostatečnou sílu k tomu, aby trvale poškodila íránská jaderná zařízení, která jsou vzdálená, rozptýlená a chráněná. Írán popírá, že by usiloval o bombu, a slíbil ničivou odvetu za jakýkoli útok.

Objevily se spekulace, že by Izrael mohl využít země na hranicích Íránu jako odrazový můstek pro údery. Jedna z těchto zemí, Ázerbájdžán, tuto myšlenku odmítla, přestože má silné vazby na Izrael.

„Zdržujeme se vměšování do sporů nebo problémů (jiných zemí), včetně toho, že bychom povolili nebo poskytli naše území pro nějaké operace nebo dobrodružství,“ řekl na konferenci náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničí Fariz Rzajev.

Agentura Associated Press v pondělí informovala, že Írán buduje v pohoří Zagros nové podzemní pracoviště, které má nahradit odkryté centrum na výrobu uranových odstředivek v nedalekém Natanzu, jež bylo v červenci 2020 zasaženo výbuchem a požárem.

„To samozřejmě omezuje možnosti provedení útoku oproti nadzemním zařízením, což je samozřejmě snazší. Ale co se dá o této záležitosti říci, je, že neexistuje místo, kam by se nedalo dostat,“ řekl na konferenci izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi.

Po incidentu v roce 2020 Írán oznámil, že v roce 2021 pracuje na přesunu některých svých hal na výrobu odstředivek do „srdce hory poblíž Natanzu“, tedy do oblasti, kde íránští inženýři dlouhodobě provádějí výkopové práce.

Hanegbi odmítl pohrozit výslovným izraelským útokem a dokonce naznačil, že by odpovědnost byla na Spojených státech, když poznamenal, že mají masivní bomby GBU-43/B, které Izrael nemá ve svém arzenálu.

V každém případě Hanegbi dodal, že „toto (podzemní zařízení u Natanzu) bude dokončeno až za několik let“.

Ačkoli Washington dává přednost diplomatickému jednání s Íránem, spojenci sdílí své pohledy „osobně“ a nemají výrazné rozdíly v názoru na případné „červené linie“ pro vojenskou akci v krajním případě, uvedl.

25.05.2023 05:55 Daniel Žingor127Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    30. 5. 2023

    Odpovědět

    No nevím. Neumím si to dost dobře představit. Uran se těží na dvou místech - Jazd a Saghand - ta asi cílem nebudou, jsou to jen doly. Jaderné zařízení je na pětimístech - Tabríz, Benáb, Arak, Kašán a Isfahán - reaktor nebo elektrárna. Vše provozní, hrozba obří radioaktivní kontaminace. Dvě jaderná zařízení jsou ve výstavbě: Alvín a Ahváz Odstředivky na obohacování: Teherán, Kašan a Natanz - opět riziko velké kontaminace Vysoce rozvinutý jaderný výzkum, je na čtyřech místech Čalús, Kalvín, Karadž a Isfahán Moc cílů, na obrovské ploše, mimo dolet izraelského letectva, většina zařízení je pod skálou nebo betonem hluboko v zemi..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.