Praha Jeruzalém

„Obyvatelé Jeninu, Alláh je na vaší straně,“ říká jeden z vojáků, zatímco ostatní se v pozadí chichotají, v klipu zveřejněném krátce poté, co bylo při náletu vážně zraněno sedm vojáků.

Od: World Israel News, 21. června 2023

Několik arabsko-izraelských vojáků bylo v úterý zatčeno vojenskou policií poté, co natočili klip hanobící IDF a pronášející urážlivé poznámky o Státu Izrael – a přitom měli na sobě armádní uniformy.

„Alláh podporuje Jenin, Alláh je s Palestinou, F- Izrael,“ je slyšet vojáky říkat na videu, které bylo natočeno několik hodin po izraelském náletu na město, při němž zahynulo šest teroristů.

Sedm izraelských vojáků bylo při operaci vážně zraněno bombou nastraženou u silnice.

„Obyvatelé Jeninu, Alláh je na vaší straně,“ je slyšet jednoho z vojáků v klipu, jak vyjadřuje podporu obyvatelům města kontrolovaného palestinskou samosprávou, které je všeobecně považováno za ohnisko terorismu. „Izrael může jít k čertu.“

Ostatní v klipu jsou vidět, jak se chichotají, a v pozadí je slyšet smích.

V prohlášení, které krátce po zveřejnění klipu vydala média, mluvčí izraelské armády uvedl, že „chování vojáků je v rozporu s hodnotami IDF a bude s nimi (disciplinárně) naloženo“.

Prohlášení IDF dodalo, že vojáci na videu byli zatčeni vojenskou policií, ale po několika hodinách byli propuštěni, dokud nebude zahájeno vyšetřování.

Advokát jednoho z vojáků řekl armádnímu rozhlasu, že klip byl sestříhán zavádějícím způsobem a že vojáci také chválili Izrael.

„Ve většině videozáznamu se (obžalovaní) stavěli na obranu vojáků IDF. Je vhodné, aby postih (za tento incident) byl pouze disciplinární, a nikoliv trestní,“ uvedl advokát.

Podle zpráv hebrejskojazyčných médií jsou vojáci zachycení v klipu umístěni na logistické základně v Negevské poušti na jihu země.

Soudě podle místa, kde bylo video natočeno, a jejich přízvuku v arabštině se zdá, že dotyční vojáci jsou beduínsko-izraelští dobrovolníci, kteří nepodléhají povinnému odvodu do armády.

V posledních letech bylo zjištěno, že řada beduínsko-izraelských vojáků pomáhala při masivních krádežích zbraní a munice z armádních základen, zejména na jihu země.

Pozoruhodné je, že drúzští občané Izraele, jediná arabsky mluvící skupina v Izraeli, která je pravidelně odváděna do IDF, patří k vyššímu patru elitních vojáků IDF a vyšších velitelů.

22.06.2023 04:53 Daniel Žingor164Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

3 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  23. 6. 2023

  Odpovědět

  Že by se formovala pátá kolona přímo uvnitř izraelské armády?

 2. Miroslava Halžová

  22. 6. 2023

  Odpovědět

  Izrael asi bude muset více zkoumat motivaci arabských a beduínských dobrovolníků hlásících se do služby v armádě.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.