Praha Jeruzalém

Friedman poznamenal, že kritika Washingtonu vůči rozhodnutím Izraele týkajícím se osad je nepřiměřená.

Od: All Israel News 29. června 2023

Bývalý velvyslanec USA v Izraeli David Friedman se kriticky vyjádřil o vztazích Bidenovy administrativy s Izraelem a uvedl, že nepozvání premiéra Benjamina Netanjahua do Washingtonu bylo „vážnou chybou“. 

„Dokud bude mezi USA a Izraelem přetrvávat napětí, může se situace zhoršit natolik, že ohrozí bezpečnost Izraele. Čím slabší je mezinárodní diplomatické postavení Izraele, tím agresivnější jsou jeho nepřátelé ve svých pokusech Izraeli uškodit,“ řekl během středečního rozhovoru pro náboženskou publikaci Kfar Chabad Magazine.

Friedman poznamenal, že vytváření napětí mezi Washingtonem a Jeruzalémem slouží pouze k povzbuzení nepřátel Izraele.

„Je to vidět na Západním břehu Jordánu i v dalších oblastech, jako je Gaza, Sýrie a Libanon. Když nepřátelé vidí, že se USA od Izraele distancují, žel jim to dodává odvahu,“ dodal.

Friedman také uvedl, že současný velvyslanec USA v Izraeli Thomas Nides situaci ještě zhoršil svým nedávným komentářem, který zveřejnil na sociálních sítích a v němž přirovnal smrt teroristů ke smrti nevinných Izraelců.

„To je ještě znepokojivější na pozadí dalších incidentů, jako je styl současného velvyslance USA v Izraeli, který srovnává vraždu nevinných izraelských Židů palestinskými teroristy se smrtí teroristů při střetech s IDF,“ řekl.

Bývalý americký velvyslanec Izraele rovněž kritizoval politiku Bidenovy administrativy vůči Íránu.

„Dalším, ještě závažnějším problémem jsou vazby Bidenovy administrativy na íránské představitele ohledně připravovaných dohod, aniž by došlo ke spolupráci a výměně informací s Izraelem,“ uvedl Friedman. „Přinejmenším ne v očekávaném a požadovaném rozsahu. Alespoň takový je můj dojem, i když samozřejmě nevím o aktualizacích a diskusích, které mohou probíhat tajně.“

Friedman poznamenal, že kritika Washingtonu vůči izraelským rozhodnutím týkajícím se osad je nepřiměřená.

„To vše je vedle nepřiměřené kritiky izraelských kroků, jako je schvalování výstavby za Zelenou linií a další. Tato otázka se pro Bidenovu administrativu stala téměř posedlostí, přičemž téměř zcela přehlíží izraelský postoj, který podle mého názoru představuje jeho skutečné právo stavět ve své vlasti zaslíbené v Bibli,“ řekl.

Pokud však jde o vojenskou spolupráci mezi Washingtonem a Jeruzalémem, Friedman zdůraznil, že izraelsko-americké vztahy jsou stabilní.

„Mezi oběma stranami vždy existoval a stále existuje velký vzájemný respekt a zdá se, že přinejmenším prozatím tyto vazby zůstávají pevné,“ řekl.

30.06.2023 05:28 Daniel Žingor104Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.