Praha Jeruzalém

Íránský nejvyšší vůdce tvrdí, že jaderná dohoda je možná, pokud jaderná infrastruktura země zůstane nedotčena.

Od: Israel National News 11. června 2023, 22:12

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli prohlásil, že dohoda se Západem ohledně jaderného programu režimu je možná, pokud jaderná infrastruktura země zůstane neporušená, uvedla agentura Reuters.

Měsíce trvající nepřímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem o záchraně jaderné dohody se šesti velmocemi se od září zasekly na mrtvém bodě a obě strany se vzájemně obviňují z kladení nepřiměřených požadavků.

Podle íránských státních médií nejvyšší vůdce prohlásil: „Na dohodě (se Západem) není nic špatného, ale nemělo by se sahat na infrastrukturu našeho jaderného průmyslu.“

Chameneí zopakoval tvrzení, že Islámská republika nikdy neusilovala o výrobu jaderné bomby, ale dodal, že pokud by ji chtěla získat, nikdo by jí v tom nemohl zabránit.

„Obvinění o tom, že Teherán usiluje o jaderné zbraně, je lež a oni to vědí. O jaderné zbraně nestojíme kvůli našemu náboženskému přesvědčení. Stejně by to (Západ) nedokázali zastavit,“ řekl Chameneí.

Chameneí uvedl, že jaderné úřady země by měly pokračovat ve spolupráci s jaderným dohledem OSN „v rámci záruk“.

Chameneí však vyzval íránské orgány, aby neustupovaly „přehnaným a falešným požadavkům“ Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), a dodal, že je třeba respektovat zákon, který v roce 2020 přijal íránský parlament zastávající tvrdou linii.

Podle tohoto zákona by Teherán pozastavil inspekce MAAE ve svých jaderných zařízeních a zvýšil obohacování uranu, pokud nebudou sankce zrušeny.

„Je to dobrý zákon … který je třeba respektovat a neporušovat při poskytování přístupu a informací (MAAE),“ řekl Chameneí.

Mluvčí ministerstva zahraničí odmítl Chameneího výroky konkrétně komentovat a zopakoval postoj Bidenovy administrativy, že Spojené státy „jsou odhodlány nikdy nedovolit Íránu získat jadernou zbraň“.

„Jsme přesvědčeni, že diplomacie je nejlepším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout na ověřitelném a trvalém základě, ale prezident také jasně řekl, že jsme ze stolu nesundali žádnou možnost,“ uvedl s narážkou na možnost vojenské akce.

„Nebudeme charakterizovat povahu výroků íránského vůdce,“ dodal mluvčí.

12.06.2023 04:54 Daniel Žingor106Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  20. 6. 2023

  Odpovědět

  Skoro se mi chce začít uzavírat sázky na to, kdy Írán provede první jaderný test..

  • Daniel Žingor

   22. 6. 2023

   Odpovědět

   mno... to určitě bude na sázku, ale myslím, že bys prohrál :) .... snad... věřím...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.