Praha Jeruzalém

Platnost sankcí, které byly součástí jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015, vyprší v říjnu.

Autor: Elad Benari 29. června 2023 4:45

Evropští diplomaté sdělili Íránu, že plánují zachovat sankce Evropské unie za balistické rakety, které mají v říjnu vypršet v rámci jaderné dohody s Íránem z roku 2015, uvedly ve středu čtyři zdroje agentury Reuters.

Zdroje uvedly tři důvody pro zachování sankcí: Možnost, že by Írán mohl převést balistické rakety do Ruska, a zbavení Íránu výhod jaderné dohody vzhledem k tomu, že Teherán dohodu porušil, i když až poté, co tak učinily Spojené státy.

Zachování sankcí EU by odráželo snahu Západu zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní a prostředků k jejich dodávce navzdory krachu dohody z roku 2015, od níž tehdejší americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil.

„Íránci byli (o plánech na zachování sankcí) informováni zcela jasně a nyní je otázkou, jaké případné odvetné kroky by Íránci mohli podniknout a (jak) to předvídat,“ řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity západní diplomat.

Sankce EU vyprší 18. října podle rezoluce OSN č. 2231, která zakotvila jadernou dohodu z roku 2015.

V rezoluci se uvádí, že Írán je „vyzván“, aby se až po dobu osmi let zdržel prací na balistických raketách určených k dopravě jaderných zbraní.

Sankce zakazovaly komukoli nakupovat, prodávat nebo převádět bezpilotní letouny a jejich součásti schopné letu na vzdálenost větší než 300 km do Íránu nebo z Íránu bez předchozího povolení Rady bezpečnosti OSN, které nebylo uděleno.

Írán pokračoval v provádění testů balistických raket a vypouštění družic. Západ zase obvinil Írán z porušování rezoluce 2231, což Írán popírá.

Nebylo jasné, zda skupina E3, kterou tvoří Velká Británie, Francie a Německo, sdělila Íránu svůj záměr zachovat sankce EU, když se její vysocí představitelé setkali 12. června v Abú Zabí s hlavním íránským jaderným vyjednavačem Alím Bagherím Kání, poznamenala agentura Reuters.

Diplomat EU Enrique Mora, který koordinuje rozhovory o dohodě z roku 2015, nadnesl otázku zachování sankcí EU, když se 21. června v Dauhá setkal s Bagherim Kani, ale íránský představitel odmítl o této záležitosti jednat, řekl agentuře Reuters íránský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Druhý íránský představitel odmítl možnost, že by sankce zůstaly v platnosti, a uvedl, že Teherán navzdory západním sankcím již léta rozvíjí svůj jaderný a raketový program.

Středeční zpráva navazuje na nedávné zprávy, podle nichž se USA a Írán přiblížily k dohodě o íránském jaderném programu.

Před dvěma týdny přinesl deník New York Times zprávu, která odhalila podrobnosti o vznikající dohodě mezi Spojenými státy a Íránem ohledně íránského jaderného programu.

Podle této zprávy Američané usilují o dosažení neformální, nepsané dohody, kterou někteří íránští představitelé nazývají „politickým příměřím“, jež by zabránilo další eskalaci.

Nová dohoda – kterou dva izraelští představitelé označili za „bezprostřední“ – by údajně stanovila, že Írán nebude obohacovat uran nad současnou úroveň produkce 60 procent čistoty.

Írán by rovněž zastavil smrtící útoky svých zástupců v regionu na americké kontraktory v Sýrii a Iráku, rozšířil by spolupráci s mezinárodními jadernými inspektory a zdržel by se prodeje balistických raket Rusku.

Zpráva v Timesech následovala po zprávě v Axiosu, který uvedl, že Brett McGurk, hlavní poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro Blízký východ, podnikl v květnu nenápadnou cestu do Ománu, kde jednal s ománskými představiteli o možném diplomatickém přístupu k Íránu ohledně jeho jaderného programu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí později potvrdil zprávy o nepřímých rozhovorech s USA v Ománu, ale popřel, že by Írán měl zájem o prozatímní dohodu s Washingtonem.

Americký představitel pak uvedl, že Spojené státy a Írán o prozatímní jaderné dohodě nejednají a že Washington pouze Teheránu sdělil, jaké kroky by mohly vyvolat krizi a také ty, které mohou vytvořit lepší klima mezi dlouholetými antagonisty.

V úterý americký ministr zahraničí Antony Blinken popřel, že by mezi Bidenovou administrativou a íránskou vládou bylo dosaženo dohody o íránském jaderném programu.

„Žádná dohoda se nechystá, i když jsme nadále ochotni zkoumat diplomatické cesty,“ řekl Blinken.

29.06.2023 05:34 Daniel Žingor55Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.