Praha Jeruzalém

Mossad bude i nadále podnikat rozhodné kroky, aby zabránil útokům na Židy a Izraelce po celém světě, uvedla agentura.

Od: United with Israel, 29. června 2023

Mossad, světoznámá izraelská národní zpravodajská agentura, ve čtvrtek večer zveřejnila podrobnosti o operaci, která počátkem tohoto týdne zmařila íránskou teroristickou buňku. Cílem útoku byli izraelští turisté na Kypru.

Při protiteroristické operaci na íránské půdě Mossad unesl šéfa buňky Jusefa Šahabazího Abbasalilu, který vyšetřovatelům poskytl podrobné přiznání.

Abbasalilu obdržel od vysokých představitelů Revolučních gard v Íránu konkrétní pokyny a zbraně. Při výslechu se přiznal k účasti na pokusu o útok a popsal, jak se jej snažil provést.

V návaznosti na informace, které poskytl vyšetřovatelům, byla buňka při operaci kyperských bezpečnostních služeb rozbita.

„Dostaneme se na ty, kdo by podněcovali terorismus proti Židům a Izraelcům kdekoli na světě, včetně íránské půdy,“ prohlásil vysoký představitel Mosadu.

Odhalení buňky navazuje na sérii zatčení na Kypru z minulého týdne, při nichž byly odhaleny íránské aktivity na kyperské půdě v rámci pokračující snahy o provádění teroristických útoků a poškozování Izraelců a Židů po celém světě.

„Bez oddechu pracujeme proti pokusům Íránu a jeho zmocněnců otevřít proti nám teroristické fronty – v Sýrii, Libanonu, Gaze a v Judeji a Samaří,“ řekl na akci premiér Benjamin Netanjahu, který se v neděli večer zúčastnil slavnostního vyřazení pilotů IDF na letecké základně Hatzerim.

„Pracujeme také proti snahám Íránu rozvíjet teroristické buňky a kapacity v sousedních zemích, které nejsou v konfliktu s námi.“

„Nedovolíme Íránu, aby se usadil na našich hranicích. Nedovolíme mu vybudovat továrny na výrobu přesných zbraní v Libanonu a Sýrii. A samozřejmě nebudeme akceptovat záměry Íránu vyvinout jaderný arzenál,“ prohlásil.

Dále uvedl, že „i když bude podepsána dohoda mezi USA a Íránem ohledně jeho jaderného programu, nebudeme touto dohodou vázáni.“

„Zachováme si právo a povinnost bránit se vlastními silami proti jakékoli hrozbě na celém Blízkém východě. Vzdušné síly v tom hrají a budou hrát velmi důležitou roli.“

30.06.2023 05:19 Daniel Žingor153Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.