Praha Jeruzalém

Opoziční poslankyně za Ješ Atid byla zvolena do výběrové komise pro soudce poměrem hlasů 58-56, zatímco koaliční poslankyně Tali Gottlieb získala v tajném hlasování 15 oproti 59 hlasům.

Od: Israel National News 14. června 2023 18:23

Poslankyně Karin Elharrarová (Ješ Atid) byla dnes (ve středu) zvolena do soudního výběrového výboru, tedy komise, která vybírá soudce působící u Nejvyššího soudu. Zvolením Elharrarové získala opozice ve výboru zástupce, o kterého usiluje.

Pro jmenování Elharrarové dnes v tajném hlasování hlasovalo 58 poslanců, 56 jich bylo proti. Čtyři členové koalice hlasovali pro navzdory výzvě koalice a premiéra Benjamina Netanjahua, aby se postavili proti všem kandidátům a vynutili si tak nové hlasování za 30 dní.

Zástupce koalice ve výboru bude zvolen v opakované volbě, která se bude konat do třiceti dnů poté, co poslankyně Likudu Tali Gottliebová získala pro svůj výběr pouze 15 hlasů, zatímco 59 poslanců hlasovalo proti ní.

Koaliční poslanci na hlasování reagovali rozzlobeně a označili ho za „ostudu“.

Předseda Jisrael Bejtejnu Avigdor Liberman jednání koalice odsoudil. „Dnes padl nový rekord v pohrdání Knesetem. Netanjahu a Deri vytvořili šílený precedens, který především poškozuje izraelskou ekonomiku, postavení Izraele ve světě a právní systém a posílá izraelskou společnost do nemožné spirály.“

„Není zde brán ohled na dobro státu ani na dobro izraelského lidu, pouze na osobní dobro Netanjahua a Deriho. Neúspěch dnešního hlasování má umožnit koalici převzít výbor pro jmenování soudců a ústřední volební komisi. Vyzývám své přátele z opozice, aby přestali mlčet a okamžitě oznámili ukončení jednání v prezidentské rezidenci,“ dodal Liberman.

Představitelé opozice pohrozili, že ukončí jednání o kompromisu v otázce soudní reformy, pokud koalice získá oba zástupce Knesetu ve výboru pro výběr soudců.

15.06.2023 05:07 Daniel Žingor104Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.