Praha Jeruzalém

Gantz popírá jakoukoli chystanou dohodu, Liberman říká, že „není šance“, že by se připojil k Netanjahuovi.

Od: All Israel News 12. června 2023

Šéf strany Jisrael bejtenu Avigdor Liberman dnes oznámil, že očekává, že dohoda mezi izraelskou koalicí a opozicí bude oznámena tento týden, možná již ve středu.

„Očekávaná dohoda v sídle prezidenta bude podle mého odhadu zveřejněna ihned po jmenování výboru pro výběr soudců ve středu poté, co bude poslankyně Karin Elharrarová zvolena členkou výboru. Věřím, že obě strany oznámí, že dosáhly dohody,“ řekl Liberman na setkání své strany.

„Tato dohoda je pro Stát Izrael špatná,“ dodal Liberman, který zastupuje opozici.

Poslanec Knesetu prohlásil, že dohoda údajně umožní vůdci strany Šas Aryehu Derimu vrátit se k moci zrušením „klauzule o rozumnosti“.

„Jádrem dohody je návrat (vůdce Šas) Deriho do vlády s podporou Gantze a Lapida,“ tvrdil Liberman.

Krátce po jeho projevu předseda strany Národní jednota Benny Gantz popřel, že by mezi oběma stranami v současné době existovala nějaká dohoda.

Gantz rovněž znovu potvrdil, že pokud nebude do výboru pro výběr soudců vybrán žádný zástupce opozice, jeho strana od jednání odstoupí.

Navzdory Libermanovým poznámkám z minulého týdne o možném vstupu do Netanjahuovy vládní koalice, pokud se premiér vzdá partnerství s členy ultraortodoxní strany, dnes důrazně potvrdil, že tak neučiní.

„Není žádná šance, že bychom byli součástí Netanjahuovy koalice. Než se tak stane, spadne nebe na zem,“ řekl Liberman a dodal, že Netanjahu se rozhodl pro partnerství s náboženskou krajní pravicí.

„Nikdo ho k tomu nenutil. Tuto možnost si vybral sám.“

Liberman nicméně uvedl, že je ochoten vstoupit do „sionistické a liberální koalice včetně hnutí Likud a bez ortodoxních“.

13.06.2023 05:26 Daniel Žingor82Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.