Praha Jeruzalém

Investice v hodnotě 25 miliard dolarů vytvoří ve městě Kirjat Gat tisíce nových pracovních míst. „Taková investice je výrazem důvěry v izraelskou ekonomiku a její kvalitní pracovní sílu.“

Autor: Ben Rappaport, United with Israel, 18. června 2023

Americký výrobce polovodičových čipů Intel zřídí v jihoizraelském městě Kirjat Gat novou továrnu s investicí ve výši 25 miliard dolarů, informovala v neděli agentura Reuters.

Továrna bude otevřena v roce 2027 a bude fungovat nejméně do roku 2035, dodala agentura Reuters s odvoláním na izraelské ministerstvo financí.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že Intel bude v rámci dohody platit 7,5% daňovou sazbu, která se zvýší ze současných 5 %.

Na oplátku Intel podle Calcalistu obdrží dotaci v souladu se zákonem na podporu kapitálových investic ve výši 12,8 % z výše investice, pokud splní stanovené cíle.

Ministerstvo uvedlo, že v důsledku investice se očekává, že v Kirjat Gatu budou zaměstnány tisíce dalších pracovníků, jejichž mzdy budou vyšší než průměr v odvětví, uvedl Calcalist.

Ministr financí Bezalel Smotrich ve svém prohlášení na týdenním zasedání vlády označil tento plán za „největší investici mezinárodní společnosti v historii Státu Izrael“.

„Taková investice je výrazem důvěry v izraelskou ekonomiku a její kvalitní pracovní sílu, vynikající lidský kapitál, který je mezi námi,“ řekl Smotrich.

„Přínos této investice pro izraelský trh je obrovský a najde své vyjádření v růstu rozkvětu trhu, ve výrazném růstu příjmů státu a ve významných makroekonomických přínosech, včetně zaměstnávání pracovníků s vysokou mzdou v jižním regionu, sdílení znalostí z velkých zkušeností v obří korporaci Intel s různými společnostmi v Izraeli a jejich školení na nejvyšší světové úrovni,“ dodal.

V prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, Intel připsal Izraeli „klíčovou roli“ v celosvětovém úspěchu společnosti.

„Náš záměr rozšířit výrobní kapacity v Izraeli je veden naším závazkem uspokojit budoucí výrobní potřeby … a oceňujeme trvalou podporu izraelské vlády,“ uvedla společnost.

19.06.2023 05:19 Daniel Žingor111Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Jaromír Vykoukal

  19. 6. 2023

  Odpovědět

  Teda to je něco...aktivisty Hnutí Bojkot, Stažení investic a Sankce tedy známé BDS z tohoto záměru klepne. To bude řevu.

  • Daniel Žingor

   20. 6. 2023

   Odpovědět

   ... je naprosto zjevné, že BDS na izraelský progres a expanzi v oblastech hightech vůbec nestíhá snad ani zmapovat to, kde všude by měla realizovat své "poslání" :). Jak říkal loni jeden izraelský Arab: "Opravdu to myslíte vážně?! (myšleno BDS) Potom mi tady na stůl položte své mobilní telefony!" - jsou plné izraelských technologií :)

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.