Praha Jeruzalém

Od nástupu současné koalice k moci „jsme rozhodně zaznamenali nárůst otevřených útoků,“ svěřil se jeden z mesiánských židovských vůdců.

Od: All Israel News 27. června 2023

Minulý týden proběhla bohoslužebná akce „Jeden hlas“, kterou před více než dvěma měsíci naplánovala a propagovala Mesiánská židovská aliance Izraele (MJAI), ve čtvrtek 22. června večer v jeruzalémském Pavilonu, který patří věřícím.

Když se zpráva o akci rychle rozšířila mezi krajně pravicové ortodoxní židovské náboženské skupiny, jeden z jejich vůdců, Bentzi Gopstein, zakladatel organizace Lehava, vynaložil velké úsilí, aby svolal desítky převážně mladých lidí, kteří uspořádali protest, zablokovali účastníkům vstup do budovy a nakonec zabránili konání bohoslužebné akce.

Protest asi 150 demonstrantů brzy vyústil ve výtržnosti, které se rychle staly nehezkou podívanou ve svatém městě.

Je pravděpodobné, že protestující dostali pokyn, aby záměrně obtěžovali, a činili tak s nadšením. Křičeli a pokřikovali na blížící se účastníky koncertu, vstupovali do jejich osobního prostoru a mnozí z nich za svými oběťmi hlasitě pískali a troubili jim do uší. Tuto obecnou zastrašovací taktiku používali s cílem odradit nebo dokonce vyděsit ty, kteří se ubírali ke vchodu do pavilonu, z nichž někteří byli asijští turisté a další pozvaní hosté. Pokud bylo protivné chování rozkazem pro demonstranty, pak byla mise splněna.

Gopstein, který byl demonstraci na koncertě přítomen, nepravdivě obvinil organizátory akce, když řekl: „Misionářská konference měla za cíl obrátit Židy z jejich náboženství a pro to není v Jeruzalémě místo. V demokracii musím přijít a demonstrovat“.

Aby bylo jasno, podobné protikřesťanské protesty jsou zjevně součástí desetileté historie mesiánských Židů v Izraeli. Mnoho židovských skupin se domnívá, že křesťané se snaží přesvědčit Židy, aby opustili judaismus a konvertovali ke křesťanství. Mnohé z těchto organizací se záměrně zaměřují na mesiánské židovské věřící – Židy, kteří přijali Ješuu jako svého spasitele – jako na nebezpečnou populaci v židovské společnosti a dokonce si daly práci s vydáváním literatury, která varuje před tím, co nazývají „misionářským terorismem“ proti Židům.

Čtvrteční protestní koncert tvořili především aktivisté krajně pravicových židovských organizací Lehava (v překladu „plamen“) a Or L’Achim, novější organizace, která se snaží čelit křesťanské evangelizaci a mesiánské židovské práci v Izraeli. Přítomni byli také aktivisté ze skupiny La Familia, která je známá tím, že v posledních letech podněcuje násilí mezi Araby. Tyto extrémní skupiny ostře vystupují proti spolupráci a vztahům mezi Židy a nežidy, zejména pokud se jedná o křesťany. 

V posledních dnech se však zdá, že organizované aktivity těchto radikálnějších židovských náboženských skupin nabývají na intenzitě. Někteří členové Netanjahuovy vládní koalice a další političtí představitelé tyto protesty nejen podporují, ale dokonce je vedou.

Tato ultraortodoxní mládež se možná v těchto dnech cítí více povzbuzena kvůli vyhraněné pravicové koalici izraelské vlády a vynakládá velké úsilí na propagaci a propagaci svých protikřesťanských a protimesiánských židovských iniciativ.

Před několika týdny se jeden z náměstků jeruzalémského starosty Aryeh King účastnil protestu při každoroční nedělní bohoslužbě o Letnicích u Západní zdi. Křesťanští turisté a místní židovští věřící se sešli na „Světovém dni modliteb za Jeruzalém a národy“.

Během této demonstrace se jedna skupina demonstrantů postavila čelem k modlitební akci a pomocí reproduktoru promítala rituální modlitby a zpěvy, mj: „Misionáři jděte domů!“

King uvedl, že podobné akce se sice v minulosti konaly, ale za zavřenými dveřmi a nikoli na náboženských místech, která jsou podle židovského dědictví posvátná.

„Misionářský terorismus je stejně nebezpečný jako islámský terorismus,“ řekl King a dodal, že se setkal „nejméně se třemi účastníky dnešní demonstrace, kteří jsou Izraelci, kteří konvertovali ke křesťanství“.

„Investují mnoho milionů a nikdo je ani nepozval, aby přišli. Proč je pro ně tato země důležitá?“ řekl jeden z protestujících o křesťanských skupinách a tvrdil, že se „záměrně snaží proniknout na naše nejsvětější místa“, prohlásil King.

Jiný dav převážně radikální náboženské mládeže protestoval u vchodu do jeruzalémského archeologického parku a uchýlil se k agresivnímu strkání do izraelských policistů, přičemž mířil směrem ke křesťanům, kteří se snažili dostat do parku. Nakonec došlo ke střetům mezi protestujícími a policií, jejichž výsledkem bylo rozbití jedněch skleněných dveří.

„Je zde více než 100 misionářských organizací. Snaží se zvýšit misijní činnost v Izraeli. Přišli jsme je vyrušit a zastavit,“ řekl jeden z věřících mladých lidí.

Jeden z mesiánských židovských vůdců potvrdil, že bohoslužba o Letnicích, která zároveň znamenala konec půstu podle Izajáše 62, byla soukromou akcí bez jakýchkoli evangelizačních motivů a byla předem domluvena s místními úřady.

„Od nástupu koalice k moci jsme rozhodně zaznamenali nárůst otevřených útoků,“ řekl.

„Vláda má jistě vliv na legitimizaci takovýchto protestů,“ dodal na otázku, zda nárůst útoků může souviset s nástupem koaliční vlády k moci.

Město Jeruzalém má více než jednoho místostarostu a naštěstí další z nich protesty odsoudil a dokonce vyjádřil podporu „křesťanským sionistům“, kteří patří k „nejsilnějším přátelům Izraele“ a jsou „dnes hlavní proizraelskou lobby“.

Náměstkyně jeruzalémského starosty Fleur Hassan-Nahoumová připsala velkou část hněvu pravicových náboženských aktivistů „dezinformacím“ a potvrdila, že mnozí z evangelikálních křesťanů, kteří na podobné akce v Izraeli přicházejí, nepřicházejí „misionařit“.

„Musíme bojovat proti neustálé delegitimizaci Státu Izrael ze strany zahraničního tisku a pro jednou máme tisk, který je proizraelský, z křesťanských kanálů,“ řekla Hassan-Nahoumová a dodala, že nepochopení ze strany krále a ortodoxních aktivistů považuje za „nesmírně frustrující“.

Jakkoli je podpora Hassan-Nahoum Fleurové srdečná a vítaná, faktem zůstává, že vedoucí představitelé národa musí proti těmto krajně pravicovým organizacím a jejich aktivistům zaujmout rozhodnější postoj.

V březnu navrhli poslanci Knesetu Moše Gafni a Jakov Ašer z ultraortodoxní náboženské strany Sjednocený judaismus Tóry zákon, který by sdílení evangelia v Izraeli postavil mimo zákon a jeho porušovatele poslal do vězení. Mnozí si kladli otázku, co udělá premiér Benjamin Netanjahu se zákonem, který představuje tak masivní hrozbu pro svobodu slova, lidská práva a náboženskou svobodu v židovském státě.

Netanjahu a jeho strana Likud nakonec návrh zákona a jeho hrubé porušování svobody projevu, náboženské svobody a základních lidských práv odmítli. Netanjahu se navíc již více než 30 let projevuje jako velký přítel evangelikálních křesťanů a aktivně a soustavně se o silnou podporu Izraele mezi evangelikálními křesťany uchází a pěstuje ji.

Již o měsíc později však křesťanští představitelé, zejména ve Starém městě, vyjádřili rostoucí obavy o svou bezpečnost a popsali atmosféru zvýšeného množství obtěžování – plivání, nadávek, narušování shromáždění a vandalismu – doprovázenou rostoucí apatií ze strany úřadů.

Vzhledem k dlouholetému ujišťování, že svoboda vyznání je zde v Izraeli nedotknutelná, zejména ze strany nejvyššího izraelského představitele spolu s dalšími diplomaty a vládními úředníky z jeho strany Likud, to tak v těchto dnech pro věřící, kteří se těší na další celonárodní bohoslužebné shromáždění nebo oslavu sborového svátku, rozhodně nevypadá.

30.06.2023 05:47 Daniel Žingor190Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.